Вирощування бджолиних маток – це ремесло, яке повинні опанувати всі пасічники ☝🏼

Є досить багато способів вирощування якісних бджолиних маток, однак деяким пасічникам вони невідомі.

Сьогодні я розповім про один доступний, простий і дешевий спосіб як вивести матку шляхом перенесення личинок. Є думка, що перенесення личинок - це важко. Однак насправді це дуже простий і легкий спосіб, який може освоїти навіть школяр.

Перед початком робіт кожен повинен для себе вирішити, за яким графіком працювати і на яких умовах виховувати маток. Зважаючи на матеріально-технічну базу, потреби і можливості, для невеликих пасік інколи дешевше і простіше створити кілька маленьких відводків, давши можливість бджолам виховати рятункові (свищеві) матки, або шляхом роїння, такий спосіб для пасіки в кілька сімей найбільш прийнятний. Та якщо потреба в матках є більшою, то потрібен зовсім інший підхід. Для таких цілей формують нуклеуси. Формуючи нуклеуси, пасічник відволікає від медозбору мінімальну кількість бджіл. За допомогою таких нуклеусів можна одержувати плідну матки з одного маткомісця один раз в 7-25 днів залежно від створених умов (вік підсадженої матки або маточника, а також погодні умови).

Важливою і найголовнішою умовою вирощування маток є утримання для цих цілей сильних сімей, які виділяються комплексом господарсько-корисних ознак і схильні передавати їх нащадком. Підготовку таких сімей потрібно розпочати в попередньому сезоні з метою нарощення сили зимуючих сімей. Кожна з яких повинна бути забезпечена достатньою кількістю кормів.

Навесні перші роботи можна проводити, коли бджолородини наростили силу, а за потреби ранніх маток ці роботи можна прискорити шляхом підсилення завдяки іншим сім’ям, ранній стимуляції, додатковому утепленню. У процесі раннього виведена маток обов'язковою умовою їхньої високої якості є випереджальне за часом виховання трутнів. Врахувавши терміни розвиту трутнів і маток, до виховання маток можна приступати за наявності в батьківських сім'ях великої кількості трутневого розплоду на виході. Для цього в попередньому сезоні під час підготовки до зимівлі потрібно формувати гнізда частково щільниками з трутневими чарунками і після заповнена кормами залишати їх у гнізді.

Після виконання цих умов можна приступати до формування сімей-виховательок і перенесення личинок. Для роботи потрібні шпателі, прививочі рамки, а також мисочки (воскові або штучні). Беремо готову прививочну рамку з мисочками і ставимо її на обігрів і поліровку в попередньо підготовлену сім’ю-стартер або виховательку хоч на годину. Коли сім'я обігріла прививочну рамку, беремо її і підходимо до материнської сім’ї для відбору личинок. Роботу зручно проводити на вулиці. Обережно шпателем беремо личинки з боку спинки і переносимо в мисочки (личинки повинні бути одноденні).

За такий короткий проміжок часу личинки не застуджуються, бо перенесення личинок на одну рамку триває 2-3 хвилини. Через 3-4 години можна перевірити прийом личинок і в неприйняті мисочки повторно перенести личинки. Рекомендую розміщувати прививочні планки на рамці в середній і нижній частинах, а верхню частину (7-10 см) залишати пустою. Через 7-11 днів обов'язково ізолювати криті маточники в ізоляторах кожний окремо. Для ізоляції найкраще використовувати універсальні кліточки Гайдара. Маточники з прививочної рамки ідеально розміщуються в ці ізолятори. Такі ізолятори займають мало місця в міжрамочному просторі. Також можна користуватись ізоляторами інших систем (як заводськими, так і саморобними), однак, враховуючи вартість стандартних ізоляторів, виговляти їх самостійно економічно невигідно. Досить непогані ізолятори системи «Нікот», та їхнім незначним недоліком є розмір, у разі розміщення в міжрамочному просторі вони займають багато місця. Ізолюючи маточники в ізолятори, ніколи не даю корм, бджоли самостійно годують маток, роблячи природний відбір. Неповноцінних маток бджоли годувати не будуть.

Оптимально спланувати виведення бджолиних маток можна з допомогою календаря виведення маток, доступного на сайті «Гарбузового Вулика».

На 13-ту добу після перенесення личинок ми одержуємо неплідні матки і можемо починати формувати відводки або нуклеуси. Під час формування нуклеусів найкраще використовувати привозну бджолу, для цього беру стандартний пакетний ящик із сітчастим дном і кришкою. Перед заселенням бджолу змочую за допомогою оприскувача, надлишок води стікає через сітчасте дно, а мокра бджола не спроможна літати, легко засипається в підготовлені маткомісця за допомогою черпачка (бджола повинна бути не надто мокрою). В кожне маткомісце також даємо мокру неплідну матку. При першому заселенні це може бути матка віком від 1 до 7 діб. Заселені маткомісця розміщуємо на пасіці не надто щільно, а льотки відкриваємо в темну пору доби. Бджоли за ніч заспокоються і ранком облетяться. У випадку заселення і відкриття льотків у світлу пору доби може спостерігатися зліт бджоли в одне або кілька маткомісць.

Заселення маткомісць на маточник менш результативне за неспроможності перевірити якість народженої матки, а час для одержання плідної матки збільшується.

Заселивши нуклеуси, їх більше не тривожу і перший огляд роблю не швидше від дня, коли вік матки від народження становитиме 14 діб. Дуже важливо не відкривати нуклеуси з непарованими матками, щоб уникнути втрат. Матка, яка злетить через відкритий нуклеус, найімовірніше буде втрачена. Та якщо є сумніви, то можна зробити огляд у ранковий або вечірній час.

Після відбору плідної матки потрібно почекати 4-7 днів. За цей час бджоли відчули осиротіння і почали тягнути рятункові маточники. Зробити чистку рятункових маточників і дати в маткомісце молоду неплідну матку (віком до 6 діб). Бджоли в такому стані без проблем приймають неплідну матку, їх можна випускати, остерігатись потрібно лиш злету матки в момент відкриття ізолятора. Рекомендую її змочити водою.

Також є варіанти заселення наступної матки в маткомісце зразу після відбору плідної. Ця дія є досить складною і потребує часткового або повного переформування маткомісць.

При кожному наступному заселенні потрібно перевірити наявність кормів. Кожне маткомісце повинно складатися як мінімум із двох рамочок. Та якщо є можливість, то краще формувати не надто маленькі нуклеуси . У кожному маткомісці повинно бути мінімум 2 щільнички, але найліпше 3 і більше (один кормовий, одна смужка вощини, а решту - залежно від ситуації), за відсутності взятку нуклеуси рекомендую підгодовувати.

Коли потреба в матках зменшується в міру відбору останніх маток, нуклеуси об'єдную в маленькі відводки для зимівлі. Маленькі нуклеуси не спроможні наростити силу для успішної зимівлі. Для виведення маток використовую нуклеуси, зроблені за принципом корпусного вулика (розроблені спільно з М. Горіном, м. Тлумач). Такі нуклеуси дуже легко об'єднати, а за потреби розділити.

Пам'ятайте, що найкращою бджолою є ваша місцева аборигенна бджола, інші спочатку потрібно випробувати. І навіть за умови отримання кращих результатів не варто повністю відмовлятись від аборигенних бджіл, найбільш пристосованих у вашій місцевості. Тож приділяйте особливу увагу найкращим сім'ям, вибраковуйте неперспективні й слабкі. Виховуйте матки не тільки в себе, але і допоможіть це зробити сусідам. Пам'ятайте, що здоров'я сусідської пасіки - запорука успішності вашої.

Якщо ви не бажаєте займатися виведенням маток самостійно, ви можете легко купити бджолині матки, замовивши їх за посиланням або за телефоном та забрати у магазині (м.Львів, вул.Любінська 104). Також усі інструменти та обладнання для виведення маток Ви можете знайти у нашій категорії Вивід маток, личинок, маточного молочка.

Бережіть бджолу і вона вам щедро за віддячить

Микола Сцюрка

Журнал «Український пасічник» 2015 №5