Боротьба з гризунами

Журнал «Український пасічник» вирішив запитати у пасічників про їхні методи боротьби з гризунами у вулику в зимовий період.

Олег Циценко, Кіровоградська обл.

Маю пасіку понад два роки. Для боротьби з мишами, крім різних отрут, які розкидаю у зимівнику, застосовую пастки для мишей. Найкращою є автоматична пастка для мишей - млинок, яку може зробити кожен пасічник.

З дощок або фанери роблять конусоподібний ящик (див. рисунок) заввишки 35-40 см, що має у передній частині висоту і ширину 4х4 см, а в задній - 12х12 см. У передній частині пастка має схил на 1/3 довжини. Цей схил прикривається дощечкою, прикріпленою на завісах, щоб одна частина переважувала другу.

пастка

Миша, яка пробігає до приманки, переважить своєю масою тіла другу половину дощечки побіжить по похилій площині всередину пастки. А коли миша з дощечки зійде, то дощечка автоматично з набуде свого попереднього положення і закриє вихід. Ця пастка для мишей зручна і надійна в роботі.

Користуючись цією пасткою для мишей, пасічникові необхідно лише періодично (під час відвідування зимівника) викидати мертвих мишей та міняти у посудині воду.

 

Анатолій Кріт, Дніпропетровська обл.

Дуже великої шкоди взимку завдають миші. Вони вигризають дірки у вулику, роблять кубла, тривожать бджіл. Від цього сім'ї можуть навіть загинути. Для боротьби з мишами щороку ставлю льоткові загороджувачі, які допомагають захищатися від гризунів.

Взимку також доводиться рятуватися й від синиць. В одному журналі прочитав, що якщо верхній льоток відкритий, то пташка чіпляється кігтиками за дерев'яний вулик і починає дзьобиком стукати по льотку і викликати бджіл. Бджоли виповзають, і вона їх клює, Далі летить на дерево і з'їдає їх там. У мене на всіх льотках стоять спеціальні загороджувачі, що не дають змогу синиці залізти у льоток. Такі загороджувачі захищають і від сонячного проміння, від вітрів.

Якщо нема загороджувачів, то можна зробити їх самому. Для цього необхідно взяти темну пластикову пляшку з-під пива (синиці дуже бояться темного), розрізати і цвяшком прикріпити над льотками. Також дізнався, що можна використати камеру від мотоцикла чи автомобіля. Її півкругла форма добре закриє льоток. Вітри, сонячне проміння туди не потрапляють, а повітря потрапляє. І синичка туди вже не залетить.

 

Марина Оловець, Черкаси

Чоловік на дачі тримає пасіку. щороку стикаємося з проблемою гризунів у вулику. Не всі знають , що щури та миші дуже чутливі до запахів. Бузина, чорнокорінь, ромашка, м'ята є природними помічниками у боротьбі з гризунами.

Неприємний запах бузини має відлякувальний ефект проти мишей і щурів. Коріння бузини чорної виділяє синильну кислоту. Рослина отруйна для гризунів, тому там, де росте бузина, дрібні гризуни не оселяться. Люди з давнини знали про ці чудові властивості бузини, тому висаджували її біля вуликів, щоб відлякувати мишей і щурів.

У народі найефективнішим засобом для боротьби з мишами і щурами вважають чорнокорінь (у свіжому і сухому вигляді). Покладений у вулику оберемок свіжої або сушеної трави так відлякує мишей і щурів, що вони надовго залишають це місце.

Ще одна корисна і добре всім відома трава - м'ята, Якщо навколо вулика ви розведете м'ятні зарості, то миші будуть обходити вулик стороною.

 

Максим Закорчук, Одеська обл.

Миші завжди спричиняють великий клопіт і неприємності. Впродовж декількох років рятую від них бджіл смужками скла, тому що миші по ньому не ходять. Довжина смужок - 2-3 см, а ширина -- не менше 8 см. Кладу їх на прилітні дошки, коли настають морози. Товщина шибок дає змогу бджілкам вільно входити і виходити з вуликів. Скло нічим не кріплю. Смужку скла вимиваю і витираю, вона має бути чиста і суха. Якщо використовувати скло, то у вулику ніколи не буде жодної миші.

Ще один надійний спосіб боротьби з мишами - за допомогою кульок з хліба, в які накладають цемент і подрібнене в порошок скло. Кульки роблять маленькими - по 10 грамів. Миша охоче поїдає її і швидко гине від закупорок кишечника.

Роман Матвіюк

Журнал «Український Пасічник» №1 2014 рік