Календар пасічника:  " Листопад" 

Пасіка в листопаді

Бджоли перебувають у щільному зимовому клубі. В листопаді та грудні бджолині сім'ї найменше споживають корму: всього по 15 - 30 г за добу. У деякі роки в середині або на початку третьої декади місяця бувають окремі сонячні теплі дні, коли бджоли здійснюють останній обліт. Він має велике значення для їх зимівлі.

Пасічники в кінці місяця (а іноді й в грудні), з настанням постійних значних похолодань, заносять вулики з бджолами у зимівники. Лише в південних і західних частинах країни доцільно залишати на дворі. Після занесення вуликів у зимівники та заспокоєння бджіл відкривають верхні, а в середніх за силою і сильних сім'ях - частково й нижні льотки. У зимівниках підтримують температуру від 0 до 2 тепла. Утеплення зменшують, залишають на вуликах здебільшого лише верхнє. Відносну вологість повітря підтримують у межах 75-85%.

У перші дні після поставлення в них бджіл відрегульовують ширину льотків і щільність верхнього утеплення так, щоб бджоли всіх сімей сиділи якнайтихіше. Сім'ї бджіл, які залишають зимувати на волі, при значних похолоданнях додатково утеплюють, скорочують льотки. В більшості сімей залишають відкритими лише верхні льотки, а нижні закривають або дуже скорочують, домагаючись, щоб бджоли вели себе найтихіше.

З настанням великих морозів вулик з бджолами обкладають снігом з 3-х боків аж до самого даху, а спереду - до верхніх льотків. При потепліннях ширше відкривають льотки, захищають їх від синиць. Навчаються на семінарах по бджільництву; знайомляться з досягненями науки та передового досвіду в районі, області. 

"Календар Пасічника" - А.І. Черкосова., Київ "Урожай" 1980