Весняні роботи на пасіці 🌸

Березень, квітень, травень

👋 Привіт пасічники! Весна настала, і з нею прийшов час важливих робіт на пасіці. У цій статті ми розглянемо основні кроки, які потрібно виконати для успішної пасіки в цей період. Ми поділимось корисними порадами, та нехай ця стаття допоможе зробити вашу пасіку ще більш кращою!✨

Бджоли після зимівлі стають більш активними, що призводить до збільшення розмноження та споживання корму. За теплих днів у березні можливий обліт, але слабкі сім'ї можуть потребувати термінової першої допомоги. У цьому випадку необхідно швидко відкрити гніздо, встановити причину і виправити ситуацію, зменшивши гніздо, забезпечивши корм та воду, добре утеплюючи сім'ю і закриваючи нижні льотки.

Крім того, важливо звернути увагу на корм і воду, можна стимулювати розвиток сім'ї, додавши до корму стимулятори росту. При температурі більше 15° необхідно провести весняну ревізію, очистивши сім'ї від сміття і бджіл, замінивши утеплення і додавши теплі стільники для відкладки яєць. Також необхідно піклуватись про воду, щоб запобігти гибелі бджіл у пошуках її. Якщо через 20-25 днів необхідно розширити гніздо, можна додати по 1-2 рамки скраю розплоду. Завжди важливо ставити сім'ї на облік і контролювати їх стан.

Після заміни старих бджіл на молоді, сім'я швидко росте, тому можна провести разове розширення гнізда світлими рамками. Для цього потрібно відсунути старі рамки гнізда дальше від льотка та додати 5-6 рамок навпроти льотка. Коли сім'я матиме більше 8 рамок розплоду, для отримання весняного меду можна робити відводок з маткою в другій половині вулика. Для цього потрібно додати 1 рамку меду, 1 рамку з маткою, 2 рамки для засіву і 1 рамку розплоду на виході, воду в годівниці, закрити льоток на 2-3 дні та добре утеплити гніздо глухою перегородкою.

Основна сім'я, маючи 7 рамок розплоду і не маючи личинок для годівлі, несе весняний мед і водночас заготовляє пилок. Щоб розширити пасіку і збільшити кількість сімей, можна розширювати сім'ю світлими стільниками, ставити трутневу вощину для кліща, створювати нуклеуси і відводки, замінювати старі матки на молоді. Також можна відбирати травневий мед від сильних сімей і штучно створених (без маток) 20-30 травня. Коли зацвітуть сади, можна ставити вощину на відбудову (на віск).

 

✅ Чек-лист ТОП 17 головних весняних робіт на пасіці

  1. Ремонт вуликів і інвентарю.
  2. Обмін воску на вощину.
  3. Збивання і навощування рамок.
  4. Підготовка цукру і годівниць.
  5. Біглий огляд в теплу погоду.
  6. Встановлення поїлок.
  7. Встановлення воскотопки.
  8. Весняна ревізія, чистка вуликів.
  9. Скорочення гнізда.
  10. Утеплення гнізда.
  11. Підгодівля бджіл.
  12. Вирівнювання сили сімей.
  13. Підготовка до весняного медозбору.
  14. Вивід маток і заміна.
  15. Формування відводків.
  16. Розширення гнізд.
  17. Відвід весняного меду.

Т. С. Гарбузинський, г.Львів, Львівська область

Бджола