До теми про ізолятори для маток

Завершилося п'яте щорічне зібрання пасічників у Діда Василя. Що мене найбільше вразило, так це те, що до цього часу йдуть дискусії щодо боротьби з кліщем, у тому числі й щодо ефективності використання з цією метою ізолятора П. Я. Хмари. Якщо б питання стояло про ізолятор для матки лише як про засіб боротьби з кліщем, то це могло б бути темою для дискусій. Але це зовсім нові підходи до методів пасічникування. На мою думку, завдяки винаходу П. Я. Хмари і досвіду найбільш прогресивних пасічників Україна має всі аргументи, щоб зайняти провідне місце у світі.

Нема точної статистики, скільки всього пасічників в Україні освоїли технологію пасічникування із застосуванням ізоляторів для маток. Тільки в Донецькій області вже десятки пасічників освоюють прогресивні безмедикаментозні технології, застосовуючи ізолятори для маток. Ще, звичайно, нема наробок протягом багатьох років, але про кліща більше мова не йтиме. Кліщів на таких пасіках просто нема.

У своїй статті хочу розповісти про досвід застосування ізоляторів на маткорозплідній пасіці Сергія Анатолійовича Волика. Його пасіка налічує 50 маткомісць. Додаткові маткомісця створювали шляхом поділу на нуклеуси бджолосімей на стандартних рамках (435х300 мм). Я вважаю, що експеримент з нуклеусами однакової сили доволі об’єктивний. У 30 нуклеусах у кінці липня підсадили неплідних маток. До кінця серпня у чотирирамкових нуклеусах вже було по 3 рамки розплоду.

Далі найцікавіше. Матки у цей час помістили в ізолятори і додали в нуклеуси по дві рамки з запечатаним медом. Контрольний огляд у кінці вересня показав, що нуклеуси після виходу розплоду доросли до відводків і займали по 6 рамок, щільно обсиджених бджолами. На цьому можна підвести риску, відзначивши ще одну перевагу ізоляторів. Але оскільки інтерес пасічників до ізоляторів з року в рік зростає, я доведу експеримент з зимівлею нуклеусів та відводків з використанням ізоляторів для маток до логічного завершення.

Придбати ізолятори для Вашого вулика можна на сайті "Гарбузового Вулика" за посиланням.

Отже, 30 нуклеусів (відводків) з матками в ізоляторах готові до зимівлі. Я поділив їх на три групи. Найсильніші зимують зазвичай на 4-6 рамках. Трохи слабші, що обсідали по 4 рамки, зимують по дві через глуху перегородку. І, нарешті, найслабші зібрані по 2-4 в одному вулику без перегородок з матками в ізоляторах. Загальновідомо, що в холодну пору року бджоли легко об'єднуються. Далі зима все розсудить. До зустрічі на весняному репортажі з пасіки Сергія Волика.

Анатолій Цопа

Донецька обл.

Журнал «Український Пасічник» №12 2008 рік