Прополіс

Прополіс - це продукт переробки бджолами смолистих речовин рослинного походження. Обробляючи рослинні смоли, бджоли додають віск і секрет щелепних залоз. У складі прополісу виявлено понад 50 активних речовин. Прополіс містить віск (до 30%), макро- і мікроелементи, вітаміни, рослинні смоли, ефірні масла, феноли рослинного походження, дубильні речовини, полісахариди, амінокислоти, мінеральні солі.

Заготівля, зберігання і спектр дії прополісу.

Прополіс заготовляють влітку, після основного взятку. За органолептичними та фізико-хімічними показниками прополіс є масою темно-зеленого, сірого із зеленуватим відтінком або коричневого кольору з характерним смолистим запахом. Структура його неоднорідна, м'якої консистенції при температурі 20-40°С, о нижче 20°С - твердої. Прополіс під час занурення у воду тоне, а якщо спливає, то це означає, що у ньому є багато воску.

Зберігають прополіс у темному місці при температурі не вище 25°С або у холодильнику. Прополіс володіє властивостями, здатними зумовлювати протибактеріальну, противірусну, анальгетичну, протизапальну, репаративну, гепатопротекторну дію та ін.

Призначення:

  1. Захворювання слизової порожнини рота і ясен
  2. Запальні захворювання очей та опіки
  3. Отити, туговухість
  4. Запалення придаткових пазух носа, риніти
  5. Хронічні тонзиліти, фарингіти, бронхіти, пневмонії, бронхіальна астма
  6. Вірусні інфекції
  7. Хронічні гастрити, виразкова хвороба
  8. Жовчнокам'яна хвороба, гепатити
  9. Захворювання сечовидільної системи
  10. Доброякісні та злоякісні пухлини
  11. Гіпертонічна хвороба, стенокардія
  12. Гіперфункція щитовидної залози
  13. Тріщини прямої кишки, геморой
  14. Простудні захворювання

Застосування прополісу

З усіх продуктів життєдіяльності бджіл прополіс застосовують найбільш широко. Його використовують у вигляді аерозолів, настоянок, екстрактів, водно-спиртових емульсій, паст, свічок, мазей, таблеток.

Препарат застосовують зовнішньо, всередину, а також для інгаляцій.

Для лікування захворювань слизової оболонки порожнини рота, ясен, хронічного тонзиліту застосовують прополіс у вигляді полоскання (1 чайна ложка спиртового розчину на 1 склянку води). При отитах 10%-ну настоянку підігрівають до температури тіла і закапують по 5-7 крапель дорослому ї 3-4 краплі дитині тричі на день. При приглухуватості закапують двічі на день упродовж двох тижнів.

Всередину 20%-ну настоянку прополісу приймають по 20 крапель тричі на день, попередньо розчинивши в 1/4 склянки води або молока. Курс лікування - у середньому три тижні. При фурункулах, карбункулах, захворюваннях шкіри уражену ділянку змащують 20%-м екстрактом не менше чотирьох разів на день.

Умови зберігання

Прополіс треба зберігати в добре закритому посуді з темного скла у прохолодному місці. У такому стані він зберігає свої лікувальні властивості 5 років.

Маєте власний прополіс? Магазин «Гарбузовий Вулик» закуповує прополіс за адресою м. Львів, вул. Любінська 104.

Із книги Ю.М. Солоденка, І. В. Солоденко

Переклад Романа Матвіюка

Журнал «Український Пасічник» №9 2014 рік