Віск і сонячні воскотопки
Джерелом воску є бджолине гніздо, де він незамінний будівельний матеріал. Натуральний віск більше ніде не зустрічається в природі і його не можна виготовити штучно. Віск складається більше як з 300 різних речовин, які переважно належать до трьох груп: складних ефірів 72% (24 речовини), вуглеводів-14% (близько 250 найменувань), вищих органічних кислот, зокрема жирних – 14% (12 сполук). Будуючи щільники, бджоли додають секрет верхньощелепних залоз. За час експлуатації щільників і перетопки воскової сировини у віск потрапляють також смоли, мінеральні, ароматичні та інші речовини, які впливають на його якість.
Натуральний віск має такі фізичні властивості:
- за кімнатної температури - це тверде тіло кристалічної структури
- за 30-55°С стає пластичним
- близько 63°С плавиться
- температура твердіння 62°С
- у рідкому стані віск при температурі 95-105°С втрачає воду
- більше З00°С кипить, при цьому димить і розкладається.
Густина воску при температурі 20°С становить 0,96 г/см, тому він плаває у воді. Віск добре розчиняється у бензині, скипидарі, ацетоні, має білий колір, який залежно від сировини змінюється від світло-жовтого до темно-жовтого, іноді коричневого.
На якість воску впливає багато факторів, і спосіб його добування стоїть не на останньому місці. Так, якість воску погіршується, якщо його виплавлювати в жорсткій воді. Це видно по нижній стороні злитку воску, яка має сірий колір. Негативно на якість воску впливає поверхня посуду з чорного заліза, цинку і міді.
Воскову сировину можна переробити за допомогою сонячних і парових воскотопок шляхом розварювання і пресування.
У цій статті хочу розглянути тільки один спосіб добування воску, який найбільш якісний і простий, - за допомогою сонячного тепла. Така воскотопка має бути на кожній пасіці. Її будова загальновідома пасічникам (рис. 1).
Рис. 1. Сонячна воскотопка
1 - корпус воскотопки; 2 - рама з подвійним склом; 3 - деко для воскової сировини; 4 - коритце для воску
Оптимізуйте виробництво воску: обирайте сонячні та парові воскотопки на нашому сайті "Гарбузового Вулика".
До речі, сонячну воскотопку винайдено в Каліфорнії (США) у 1862 р. для добування меду зі щільників. Але тепер її функція змінилася.
Сонячна воскотопка - дерев'яний або металевий ящик, який всередині пофарбовано у чорний колір і закрито рамою з подвійним склом. В ящику розміщено деко і коритце (рис. 1).
Воскотопку встановлюють так, щоб сонячне проміння падало на скло перпендикулярно. Її нахил залежить від географічної широти. Якщо ж ви її не знаєте, то варто перпендикулярно до рами забити цвях довжиною до 10 см і так нахилити воскотопку, щоб цвях не давав тіні. За цієї умови сонячне проміння буде падати перпендикулярно на скло, а тому температура всередині воскотопки буде максимальна (85-95%). Для підвищення температури у воскотопці ще додатково використовують дзеркала, за допомогою яких відбите проміння спрямовується всередину воскотопки. Віск, добутий на сонячній воскотопці, найдешевший, найякісніший і має назву "віск-капанець".
До недоліків сонячної воскотопки належить те, що її потрібно повертати за сонцем протягом дня. Щоб уникнути цього основного і суттєвого недоліку, я виготовив сонячну воскотопку не у вигляді ящика, а у вигляді подвійної сфери, тобто вона має вигляд півкулі. Отже, зникає необхідність ставити її похило і повертати за сонцем. За будь-якого розташування сонця його проміння буде падати перпендикулярно до скляної сфери. Мої старання замовити на підприємствах міста скляну або з оргскла півсферу виявилися марними. Може, знайдеться підприємець-новатор в іншому місті? Це було б і йому, і нам на користь. Тоді я вирішив втілити ідею в життя, використавши для цього сферичний акваріум для утримання рибок. А що з того вийшло, дивіться на рис. 2.
Рис. 2. Сферична сонячна воскотопка:
1 - скляний акваріум; 2 - металеве коритце для воскової сировини; З - отвори для стікання рідкого воску; 4 - коритце для збирання воску; 5 - підставка під акваріум (з ДСП); 6 - повсть для ущільнення
Для підвищення температури у воскотопці можна позаду акваріума поставити кілька дзеркал або звичайну бляху, пофарбовану в чорний колір (рис. 3).
Рис. 3. Розміщення дзеркал:
1 - воскотопка; 2 - дзеркало
За будь-якого способу добування воску необхідно вирізати старі щільники з рамок і при тому бажано зберегти силу натягу дроту, щоб на нього можна було прикріпити нову вощину. Ця робота трудомістка і не завжди вдається виконати її якісно. Потім стамескою потрібно добре очистити рамки від залишків воску і за необхідності продезінфікувати їх.
Цю роботу можна значно спростити у сонячній воскотопці Бордмана (рис. 4), яка чомусь у нас не знайшла застосування. А шкода! Перевага її очевидна. У таку воскотопку вкладається за один раз 9 рамок Лагстрота-Рута. В ній вощина нагрівається і повільно сповзає з дроту рамки, чим зберігається його натяг, а також за рахунок високої температури відбувається часткова дезінфекція дерев'яної рамки. Будова воскотопки Бордмана зрозуміла з рис. 4. Вона відрізняється від звичайної тільки розмірами, які диктуються розмірами бджолиних рамок.
Рис. 4. Воскотопка Бордмана
Маєте віск для продажу або обміну? Приходьте до нашого магазину за адресою: м. Львів, вул. Любінська, 104. Ми готові викупити чи обміняти ваш віск на вощину!
Микола Гунько, м. Вінниця
Журнал «Український Пасічник» №10 2001 рік