Формування гнізда бджіл на зиму
Одним з обов'язкових видів робіт на пасіці восени є підготовка бджолосімей до зими. Необхідно правильно і вчасно провести формування бджолиних гнізд, використовуючи знання і досвід пасічників, які повинні брати до уваги як кліматичні особливості навколишнього середовища, так і стан кожної бджолосім’ї. Від того, наскільки професійно і своєчасно буде проведена ця робота, значною мірою залежить не тільки фізіологічна поведінка бджолосімей, а й їх виживання в цей період. Наприклад, після припинення маткою відкладання яєць і завершення підгодівлі цукровим сиропом, якщо така застосовується, проводять останній в сезоні огляд бджолосімей з метою контролю ефективності розстановки щільників з кормовими запасами в процесі попереднього формування гнізда бджіл на зиму. Годування цукровим сиропом має бути закінчено в нашій природно-кліматичній зоні при плюсових температурах, щоб більша частина меду до зимівлі бджіл була ними закрита. Ця робота проводиться у вересні, на початку жовтня, при теплій погоді і коли в бджолосім'ях вийде основна маса осіннього розплоду. До цього часу бджолосім'ї вже повинні бути повністю забезпечені кормами на зиму. 3 гнізда видаляють маломедні щільники, з яких вже вийшов розплід, і у разі необхідності додають повномедні. Маломедні щільники з наявністю розплоду тимчасово переміщують на край сформованого гнізда і після виходу останнього розплоду їх забирають, струснувши з них бджіл. При формуванні гнізда бажано зберігати в ньому ту послідовність повномедних щільників, яка була сформована бджолами, залишаючи ті, на яких зосереджується основна маса бджіл восени. У центрі гнізда на нижній частині щільників, вільних від меду, і розміщується клуб бджіл, який зимує.
Готуєтесь до зимівлі? Потурбуйтесь про підгодівлю з "Гарбузовим Вуликом". Купуйте пасти та сиропи за доступними цінами!
Практика свідчить, що бджолосімї в більшості своїй, готуючись до зимового періоду, перерозподіляють кормові запаси в гнізді так, щоб вони були найбільш доступні для них. Основна частина корму є у центрі гнізда над клубом ії на прилеглих до нього щільниках. Якщо таких умов не буде створено — зимівля може виявитися проблематичною.
Слід пам'ятати і те, що щільники з медом і пергою, поставлені в вулику поза гніздом, можуть покриватися цвіллю від надмірної вологості, а якісні показники, що є у кормових запасах, будуть погіршуватися.
Наявні у клубі бджоли в період зимівлі, за даними наукових спостережень, споживають корми в 20 разів менше, ніж поодинокі бджоли за той же час і в тих же умовах. Запаси меду в зимовому гнізді бджоли розміщують над клубом, ближче до задньої і бічних стінок вулика. Бджолина сім'я за осінньо-зимово-весняний період, за нормальних умов мікроклімату, споживає близько 25-30 кг корму. Однак упродовж зимівлі споживання корму відбувається нерівномірно. Фізіологічні процеси бджіл у зимовому клубі уповільнені і в перші місяці зимівлі вони споживають в середньому 600-750 г меду на місяць. До кінця зими витрата меду зростає до 1-1,5 кг. Збільшується споживання меду і під час зимівлі бджіл у холодних умовах. зазвичай на зиму у вуликах залишають стільки корму, скільки розміщується в щільниках, які добре покриваються бджолами. Сильній бджолосім'ї необхідно 8-9 щільникових рамок, середній - 6-7, сім'ям (нуклеусам) із запасними матками - 3-4 щільники. Всі щільники, які наявні в гніздах, повинні бути заповнені закритим медом не менше ніж наполовину, тобто мати не менше 1,5-2 кг корму. У процесі формування гнізд не можна забувати залишати і 2-3 щільники з пергою. Ці щільники ставлять на другі місця від країв гнізда.
Під час невдалої зимівлі бджоли споживають більшу кількість меду, що призводить до переповнення прямої кишки каловими масами раніше, ніж звичайно. Як наслідок бджоли швидше зношуються і виходять із зимівлі менш життєздатними, Крім того, це призводить до проносу, нозематозу, а іноді і до загибелі бджолосім’ї. Не рекомендується залишати в гнізді щільники з великою кількістю незакритого меду. Відкритий мед набирає вологу, розріджується і закисає або кристалізується. Порожні щільники, не зайняті бджолами, так само видаляють із вуликів з тієї причини, що вони взимку при підвищеній вологості можуть запліснявіти. У процесі формування гнізда бджіл на зиму доцільно звертати увагу на те, щоб щільники були приблизно одного кольору: світлі, світло-коричневі або коричневі. Якщо все ж колір щільників різний, то в центрі гнізда повинні стояти темніші, а по краях - світліші. Якщо в центр гнізда потрапить свіжовідбудований щільник, то клуб бджіл може роздвоїтися. Роздвоєння клуба, незалежно від причин, що зумовили його, може спричинити загибель бджолосім’ї.
Обсяг гнізда формується залежно від сили сімей. У гнізді слід залишати стільки щільників, скільки зайнято бджолами. Занадто скорочене гніздо може призвести до порушення нормального мікроклімату в клубі і зумовити хвилювання бджіл. Сильні бджолосім'ї з наявністю достатньої кількості корму добре зимують і на розширених гніздах. Закінчивши формування гнізда бджіл на зиму, його утеплюють збоків і зверху (багатокорпусні - тільки зверху). Як утеплювач можна використовувати добре просушений мох. Він здатний поглинати зайву вологу, яка утворюється в процесі споживання меду бджолами, і не пліснявіє. Лотки вуликів скорочують до 3-4 см, на них ставлять льоткові загороджувачі від проникнення гризунів. Під час зимівлі на відкритому майданчику використовують льоткові приставки, типу ЛПРС-1, які захищають бджіл від синиць, дятлів, сойок тощо. Складання гнізд на зимівлю і підгодівлю цукровим сиропом необхідно проводити організовано, швидко, остерігаючись масового нападу бджіл-злодійок, шершнів тощо.
Захистіть своїх бджіл від небажаних гостей за допомогою льоткових загороджувачів для вулика, які ви знайдете на нашому сайті "Гарбузового Вулика".
Проф. Валентина Цікава м. Харків НТЦ «Чарунка»
Журнал «Український Пасічник» №9 2016 рік