Про вентиляцію 🍃

Вентиляція у перекладі з латині означає провітрювання. Зважаючи на такий переклад цього слова, бджолярська наука одного разу вирішила вентилювати гніздо бджіл через провітрювання, тобто через верхній льоток, або стельові щілини, незважаючи на те, що верхня вентиляція супроводжується великою втратою тепла. Розуміючи це, Петро Прокопович систематично пропалював у зимівниках печі. Однак бджолярська наука про такий підігрів замовчувала, це стало причиною нерозуміння проблеми вентиляції. Світова наука також вважала, що там, де немає провітрюваності (продування), там немає вентиляції. Так колись вважав і професор Г.Ф. Таранов. Це змушувало світову науку у бджільництві вивчати, як саме бджоли успішно зимують у непровітрюваних дуплах дерев. У дуплах певну роль відіграє часткове поглинання водяної пари товстими стінками дерева. Місцева витяжна вентиляція створює необхідні умови для повітряного середовища, які зумовлюють обмеження простору клуба бджіл.

Багато авторів зазначають про роль дифузії у вулику. В перекладі з латині це слово означає поширення, або розтікання, чи взаємне проникнення контактуючих речовин одна в іншу внаслідок теплового руху частин цих речовин. Це явище відбувається у дуплах і у вуликах.

Ще зауважу, що крім метаболічної вологи, в час зимівлі виділяється вуглекислий газ, який виводиться в атмосферу з вулика не через верх, а через нижній льоток. Але попередньо використане тепле повітря клуба бджіл у суміші з цим вуглекислим газом і парою безперервно витягується з клуба бджіл у холодний простір між низом клуба і нижнім льотком під безперервною дією вакуум-розряду, який утворюється внаслідок безперервної конденсації певної частки метаболічної пари, а також унаслідок безперервно діючої у природі дифузії газів та різниці парціальних тисків метаболічної пари води(Закон Дальтона). Слід зазначити, що бджоли у клубі переважно щільно розміщені одна біля одної, перебуваючи у чарунках, які захищають клуб від низьких температур, у малоактивному стані не гірше від альпійського ховрашка пристосовані до життя в умовах підвищеної концентрації вуглекислого газу і нестачі кисню. Чим щільніший клуб і спокійніше зимують бджоли, тим вища концентрація вуглекислого газу і тим більше сповільнюється обмін речовин, зменшується використання меду і вентиляція гнізда.

Іван Веригін

м. Українка Київської обл.

Журнал «Український Пасічник» №9 2016 рік