Перетоплення воскосировини

Читаю ваш журнал з 1993 року. Пишу вам уперше. Хочеться поділитись досвідом із перетоплення воскової сировини. Я виготовив воскопрес, який навішується на емальоване або пластмасове відро (див. рис.1). З досвіду перетоплення хочу наголосити на наступному:

  1. Воскову сировину подрібнюю та складаю в інше емальоване відро для розварювання, яке слугуватиме для цього постійно.
  2. Звичайну водопровідну воду кип'ячу в алюмінієвому чи емальованому посуді, завдяки чому вона стає м'якою, та гарячою вливаю у відро з воскосировиною і доводжу до слабого кипіння (Необхідно декілька хвилин слабо кип'ятити, щоб була однорідна густа маса. - Ред.)
  3. Киплячу воскову сировину обережно вливаю у льняний мішечок (6), який вставлений в алюмінієве решето (4) воскопреса, попередньо навішеного на відро (1) через хрестовину (2). Дірки у решеті зроблені шилом.
  4. Працюючи у робочих рукавицях, верх мішечка скручую та кладу на нього поршень (7). Потім вставляю на два болти (5) упорну поперечину (10), центрую її над стаканом (9). На болти (5) поверх поперечини (10) кладу шайби (17) та закручую гайки-«барашки» (18), рукояткою (16) закручую гвинт (13) до упору поршня (7).
  5. Декілька разів через 5-6 хв підкручую гвинт (13).
  6. Після цього розкручую гвинт (13), гайки-«барашки» (18), за хомут (8) витягую поршень (7) із запресованої мерви та викидаю її з мішечка (5) у відро для варіння воскосировини. Якщо мерви багато, то можна повторити цей процес та отримати додатковий кружечок воску завтовшки 2-5 мм.
  7. Мішечок після цього просушую. Треба слідкувати, чи він не проривається на слабких місцях, тоді його слід латати.
  8. На кресленні вказані деталі, які мають бути із нержавіючої сталі. Практично я використав чорну сталь, але обмотав її алюмінієвою фольгою (можна і звичайною клейонкою), щоб гаряча маса не дотикалася до чорного металу. Під поршень підклав круг, вирізаний з фанери завтовшки 10 мм.
  9. На час твердіння воску прес можна знімати з відра (1) та накривати його кришкою.
  10. Відро (1) на час твердіння воску слід обкутувати старою куфайкою або іншими речами для збереження тепла.

Відро з пресом

Рис.1. Відро з пресом: 1 - емальоване (пластмасове) відро; 2 - хрестовина із нержавіючої стальної смуги перерізом 25х3 мм, підвішена на відро; З - два ребра жорсткості хрестовини із нержавіючої стальної смуги перерізом 25х3 мм; 4 - алюмінієве решето, вставлене у хрестовину; 5 - два болти М10х50, приварені через отвори до хрестовини; 6 - лляний мішечок з мервою; 7 - поршень із нержавіючої сталі листової завтовшки З мм; 8 - приварена до поршня ручка з нержавіючої сталі; 9 -стакан; 10 - упорна поперечина із двох смуг перерізом 25х3 мм; 11 - два горизонтальні упори всередині поперечини із стальної смуги перерізом 25х3 мм; 12 - гайка з прямокутною різьбою 2х2 мм діаметром 14-18 мм, приварена по центру поперечини; 13 – гвинт із циліндричною прямокутною різьбою 2х2 мм; 14 - напрямна обойма приварена до двох хомутів; 15 - хомути із стального прутка діаметром 6 мм, приварені до упорної поперечини; 16 - рукоятка; 17 - дві шайби 10х2х25 мм; 18 - гайки-«барашки» М1О

Шукаєте воскопреси для обробки воску? Перегляньте наш асортимент воскопресів на сайті "Гарбузового Вулика"!

С. А. ІВАШКЕВИЧ м. Рівне

Журнал «Український Пасічник» №12 2008 рік