Об'єднання бджолосімей за допомогою ізоляторів

З Петром Деркачем зі села Базівка Полтавського району я познайомився під час відрядження на Полтавщину. Петро Михайлович - колишній агроном, член районного товариства пасічників. Свою пасіку він утримує в кочовому павільйоні, в якому розміщено 23 двокорпусних вулики (корпуси на 10-14 рамок) на рамку 435х300 мм. Дена вуликів обладнані вентиляційними сітками, які використовує під час перевезення пасіки на медозбір. Льотки під час перевезення вуликів закриває і відкриває втулки у задній стінці дна. У сильних сім'ях Петро Михайлович додатково влаштовує вентиляцію у стелі, замість декількох стельових дощок кладе засітковану раму.

Гнізда бджолосімей пан Петро розширює другим корпусом тоді, коли бджоли щільно обсідають усі рамки нижнього корпусу. У другий корпус переносить медопергові щільники та додає порожні щільники для яйцекладки матки. Кількість рамок у нижньому та верхньому корпусах має бути однаковою. Гніздо з боку обмежує заставними дошками та утеплює. Надалі гнізда розширює одночасно у двох корпусах.

Для підсаджуваня маток, підсилення та об'єднання бджолосімей Петро Михайлович використовує власноруч виготовлені ізолятори. Стінки ізолятора зроблені з перфорованого листа, крізь отвори якого не проходять бджоли, Зверху ізолятор закривається кришкою з ДВП, яка рухається у пазах.

Для підсаджування матки Петро Деркач ставить у дворамковий ізолятор дві рамки з розплодом на виході (посередині щільника вже почали виходити бджоли), змівши попередньо з них усіх бджіл, і впускає в ізолятор матку. Кришку ізолятора закриває і ставить його всередину гнізда сім'ї, з якої попередньо забрав стару матку. Щільники в ізоляторі, новонароджені бджоли та матка набувають запаху сім'ї. Новонароджені бджоли не виявляють агресивності до матки і через отвори у бічних стінках ізолятора контактують з бджолами сім'ї. У разі підсаджування молодої плідної матки, взятої з нуклеуса, відсутня тривала перерва у її яйцекладці. Через 1-2 доби ізолятор треба забрати з гнізда і розміщені в ньому щільники разом з бджолами та маткою обережно перенести в гніздо бджолосім'ї на те місце, де був ізолятор. Цей метод підсаджування, за словами Петра Михайловича, надзвичайно ефективний.

А для підсаджування маток разом з нуклеусом чи відводком, об'єднання бджолосімей, відводків чи нуклеусів він використовує 4-рамковий ізолятор такої ж конструкції. У кочовий період Петро Деркач завжди залишає вдома декілька вуликів з відводками чи нуклеусами. Заміну матки з приєднанням відводка чи нуклеуса проводить під час кочівлі. У сім'ї забирає стару матку і ставить усередину гнізда ізолятор з привезеним з дому відводком чи нуклеусом, що запобігає зльоту льотних бджіл. Через 1-2 доби ізолятор виймає з гнізда і обережно переносить рамки разом з бджолами у вулик на його місце. Наприкінці сезону маток у бджолосім'ях павільйону замінює до перевезення його з кочівлі додому.

Для виходу маток з маточників та тимчасового утримання молодих неплідних маток Петро Михайлович сконструював рамку-ізолятор на 9 відділень. Одна зі стінок кожного відділення висувається у пазах, аби можна було закріпити маточник (для цього у верхній стінці відділення закріплений гачок), поповнити корм чи забрати матку. Рамку-ізолятор з маточниками ставить всередину гнізда бджолосім'ї.

Придбати ізолятори для Вашого вулика можна на сайті "Гарбузового Вулика" за посиланням.

Олег КОЦЮМБАС

Журнал «Український Пасічник» №12 2008 рік