Чарунка

Чарунка (комірка, чашечка) - частина воскового бджолиного щільника. Щільник складається з багатьох шестигранних порожніх чарунок, розміщених обабіч суцільного воскового середостіння, яке утворене денцями чарунок.

Денце кожної чарунки складається з трьох чотирикутників ромбічної форми, які утворюють разом тригранну піраміду, причому три ромбики однієї чарунки є частинами трьох чарунок протилежного боку щільника. Така будова щільника надає йому потрібної міцності. Шестигранна форма чарунки потребує найменшої затрати будівельного матеріалу (воску) порівняно, наприклад, з круглою або чотирикутною.

Основну частину щільника, як правило, займають бджолині чарунки. У них розвиваються робочі бджоли. У ці ж чарунки, коли вони вільні, бджоли складають мед і пилок. Глибина бджолиної чарунки - близько 12 мм, а діаметр - від 5,3 до 5,6 мм (у північних бджіл більший, у південних - менший). На 1 см2 з одного боку щільника вміщується (заокруглено) 4 чарунки, а в рамці розміром 435х300 мм з обох боків налічується близько 8 тис. чарунок.

Діаметр і глибина чарунки зменшуються після кожного виведення в ній бджіл, бо в чарунці залишається кокон-сорочка.

Трутневих чарунок бджоли будують менше. Розміром ці чарунки більші, ніж бджолині (діаметр їх у середньому 6,91 мм, глибина 13-16 мм). Три трутневі чарунки займають площу понад, 1 см2. Трутневі чарунки бджоли використовують для виведення трутнів і заповнюють їх медом так само, які бджолині. Пилок у них бджоли ніколи не складають.

Між бджолиними і трутневими чарунками бджоли будують ще неправильні перехідні чарунки чотиригранної та п’ятигранної форми, а також спеціальні потовщені чарунки для прикріплення щільників до планок рамок.

undefined

Рис.1. Ділянка стільника з бджолиними (вверху) та трутневими (внизу) чарунками. Між ними видно перехідні три-/чотири-/п'ятикутні чашечки (відмічені червоним)

Під час медозбору бджоли подовжують чарунки, що містяться у верхніх частинах щільників, і трохи підіймають їхні краї, переробляючи їх у так звані медові чарунки. На побудову однієї бджолиної чарунки бджоли витрачають близько 50 воскових пластинок, на побудову трутневої - близько 120.

Наприкінці весни і на початку літа (в ройову пору, а також під час природної заміни маток) бджоли будують спеціальні чарунки, де виводять маток, - маточники. Вони своєю формою не схожі на бджолині чи трутневі. Розташовані по краях (на ребрах) щільників з боків, рідше - по середині щільника. Спочатку бджоли будують гладкі, обернені отворами донизу мисочки, а потім, коли в них почнуть розвиватися личинки, перетворюють їх у маточники, дуже схожі на жолуді, з численними чарунковими, рубчастими потовщеннями, що нагадують початки щільників. Ці маточники називають ройовими, на відміну від рятункових (свищевих), які бджоли будують на основі звичайних бджолиних чарунок при раптовій втраті сім'єю матки. Рятункові маточники розташовуються майже завжди на площині щільника.

Підготувала Юлія Гарбарчук

Журнал «Український Пасічник» №3 2000 року