Природна вощина – найкраще житло для бджіл

Параметри вощини та їх визначення

Штучну вощину можна розглядати як середостіння стільника. Теоретично вона повинна повторювати всі розміри природного гнізда бджіл, але приблизно за 100 років активного використання вощини у бджільництві її розміри з різних причин стали дещо відрізнятися від природних.
У літературі загальноприйнятими вважаються два параметри, що характеризують штучну вощину: це кількість комірок на одному квадратному дециметрі з обох боків листка вощини і розмір комірки між двома паралельними боками комірки (від стінки до стінки, або діаметр вписаного кола). Обидва параметри взаємопов'язані, тобто, знаючи один, можна знайти інший. У літературі зрідка згадуються й інші параметри, зокрема товщина листа вощини, кількість листків у одному кілограмі вощини або вага листка вощини, розмір комірки від точки до точки (діаметр описаного кола).
 
Мал.1. Ширина комірки між паралельними стінками.
 
У листах Ласбі (див. журнал "Пасіка" №2, 1999 р. ст.10) згадується два методи визначення кількості комірок у квадратному дециметрі. Це метод квадрата і метод ромба. Методика їх викладена у листах Ласбі. Визначаємо площу квадрата у квадратних дециметрах, підраховуємо скільки у квадраті комірок. Поділивши кількість комірок на площу, визначимо, скільки комірок припадає на один квадратний дециметр, що дозволить порівнювати досліджуваний зразок вощини з уже описаними в літературі.
Я розробив методику визначення параметрів вощини, для якої досить зробити лише один промір. Не потрібні ні мікрометр, ні штангенциркуль. Користуємося лише шкільною лінійкою чи складаним метром, який кладемо на листок вощини так, щоб позначка "0" співпадала зі стінкою комірки (див мал.2). Далі дивимося вправо і помічаємо комірку, стінка якої співпадає з однією з позначок на лінійці. Підраховуємо кількість комірок на відрізку вздовж лінійки.
 
Мал.2. Число комірок на відрізку. L -довжина відрізка
 
Приклад. Вимірюємо вощину, виготовлену в Гадячі, і помічаємо, що 52 комірки займають точно 279 мм. Розділивши 279 на 52 отримуємо, що розмір комірки Гадяцької вощини становить 5,37 мм. Для більшої точності на відрізку слід брати більше комірок. На стільнику виміряємо лише бджолині комірки, оминаючи трутневі, перехідні, неправильні, видовжені, наповнені медом чи пергою.
Оскільки штучна вощина під час виробництва, зберігання, транспортування і використання може дещо порушувати свою форму і розміри (соті долі мм), то краще виміряти її у трьох напрямках і взяти о середнє арифметичне. (див.мал.3). Вимірювання комірок у трьох напрямках.
 
Мал.3. Вимірювання комірок у трьох напрямках.
 
При визначенні розміру комірки ділення виконуємо з точністю до двох знаків після коми, тому що точність проміру складає десяті долі міліметрів на весь відрізок і третій знак після коми уже не буде точним.
Кількість комірок у квадратному дециметрі визначаємо за виведеною мною формулою:
де N кількість комірок у квадратному дециметрі,
L - відрізок на вощині у дециметрах,
n - кількість комірок на цьому відрізку у штуках
Приклад. На такій же вощині, виготовленій на Гадяцькому воскозаводі, 52 комірки займають точно 279 мм. Підставивши ці дані у вищенаведену формулу, отримуємо, що в одному квадратному дециметрі Гадяцької вощини міститься 802,2 комірки.
Отже, зробивши лише один промір на вощині чи стільнику за допомогою лінійки, ми досить точно визначаємо два основні параметри вощини: розмір комірки між паралельними стінками d (мм):
та число комірок у квадратному дециметрі:
Залежність між обома параметрами можна виразити формулою:
М. Л. Горніч, смт. Немішаєве, Київська область
Журнал “Пасіка” №3 1999 рік