Профілактика варроатозу до зимівлі
В основу профілактики варроатозу, щоб не допустити кліща у зимівлю, я беру його біологічні властивості. Тривалість життя літніх поколінь кліщів Варроа - від трьох тижнів до трьох місяців, а осінніх - 6-8 місяців. Легко зрозуміти, що варроатоз є неприродним для бджіл. Кліщ Варроа існує стільки ж, як і бджоли. Але тепер бджоли, заражені кліщем, приречені на загибель. Якби бджоли з волі Бога-Природи захворіли на варроатоз, будучи дикими, без впливу людини, то вони загинули 6 усі від цього захворювання. Виходить, що варроатоз бджіл - це результат допущених людиною помилок у бджільництві. Помилкою людини є той факт, що пасічники поширюють протиприродно активний літній сезон для бджіл на цілу осінь, згодовуючи сироп восени і готуючи в цей період їх до зимівлі, що рівнозначно, якби готувати бджіл до зими взимку. При чому турбуються лише про те, щоб, утеплюючи, не застудити розплід і щоб бджоли встигали облетітися до настання холодів. І це відбувається в той час, коли усім відома таблиця Дюфара.
Основою профілактики від варроатозу є знищення довгоживучих поколінь кліщів. Це реально зробити, якщо не допускати народження осінніх поколінь (недопущення восени розплоду у гнізді). Коли восени не буде розплоду, то й не буде кліщів, а тому у весняному трутневому розплоді не буде також кліщів. Це і є профілактика варроатозу. Ліквідація літньої генерації кліщів у бджолосім'ях є малоефективною. Важливою є профілактика розмноження кліща у зимуючих бджіл, яка зменшує його кількість навесні. Таку профілактику ще з 2009 року проводить на своїй пасіці мій учень Володимир Боруцький, який не звертає уваги на кліщів літнього покоління і не бере до уваги порад, які можна прочитати у статтях високоповажного професора О. Є. Галатюка про боротьбу з кліщем влітку.
Усе ж у випадку, якщо Ви не користуєтесь даною технікою, не забудьте, що у «Гарбузовому Вулику» завжди можна придбати свіжі препарати для профілактики вароатозу бджіл!
Іван Веригін
м. Українка Київської обл.
Журнал «Український Пасічник» №9 2016 рік