Пам'ятка бджоляреві щодо лікування та профілактики хвороб бджіл
Знання біології бджолиної сім'ї та основних хвороб бджіл - основа рентабельного ведення бджільництва
Варроатоз та нозематоз - найбільш паразитарні хвороби бджіл, що поширені на всіх пасіках без винятку. Прояв захворювань зумовлений ступенем ураження бджіл кліщем варроа та мікроспоридіями Nosema apis і Nosema ceranae. Ці паразити є причиною активізації латентних вірусних захворювань імаго бджіл і розплоду. Окрім того, вони є причиною загострення європейського гнильцю у бджіл. Сім'ї з високим ступенем ураження бджіл кліщем варроа (понад 10%) злітають або гинуть протягом зими. Отже, кожен пасічник має стежити за процентом закліщеності бджолиних сімей кліщем варроа протягом літнього сезону та ступенем інвазії бджіл мікроспоридіями Nosema apis і Nosema ceranae ранньою весною. Усі інші інфекційні захворювання (окрім американського гнильцю) зазвичай не мають масового характеру і легко лікуються таким загальнодоступним методом, як створення безрозплідного періоду на час виведення матки. Американський гнилець - небезпечне захворювання, яке потребує дезінфекції бджолореманенту та спалювання бджолосім'ї з вуликом. Акарапідоз - карантинне захворювання, яке спричиняє трахейний кліщ Acarapis woodi. Заходи боротьби ті ж самі, що і з кліщем варроа.
Заходи із профілактики та лікування хвороб бджіл, що є обов'язковими на пасіці, які треба проводити впродовж активного пасічницького сезону.
- У ранньовесняний період (у разі необхідності і в зимовий) до появи розплоду проводять обробку бджіл противарроатозними препаратами.
- Навесні та у першій половині літа у період між відкачуванням меду можна обмежитись для обробки імаго бджіл лише органічними кислотами, зокрема, 15%-ю молочною кислотою або 2,5-3%-ю мурашиною чи щавлевою тричі з інтервалами 7 днів (або препаратами на їх основі).
- З 15-20 липня (після відкачування меду) необхідно вибірково визначити ступінь ураження бджолиних сімей кліщем Варроа. Для цього визначають процент закліщеності імаго бджіл на личинок робочих бджіл і трутнів у закритому розплоді. Процент закліщеності визначають за такою формулою: кількість кліщів ділять на кількість досліджених особин і множать на 100%. Якщо процент закліщеності до 1,5%, то обробку хімічними акарицидами відкладають до відкачування меду із соняшника (початок серпня). Якщо рівень закліщеності становить понад 1,5% — одразу застосовують хімічні противарроатозні засоби (органічні кислоти, препарати на основі флуметрину чи флувалінату) терміном не більше 24 доби. Ефективність обробки контролюють, підклавши на дно вулика змащений жиром цупкий папір. Розміщення цупкого паперу, змощеного жиром, під розплідною частиною бджолиного гнізда дає змогу не лише мати уяву про ефективність противарроатозних обробок, але і стежити за природним осипанням кліща у бджолиних сім'ях упродовж сезону. За нашими спостереженнями, якщо природний осип кліща у бджолиній сім'ї становить більше 5 особин за добу, то треба терміново проводити противарроатозні обробки.
- Якщо не планується відбір меду в другій половині літа, то можна одразу застосувати хімічні акарициди на основі амітразу. Якщо амітраз застосовують у вигляді парів або в рідкому стані, то обробку проводять тричі з інтервалом 7 днів, а якщо на дерев'яному шпоні, то смужки ставлять на 24 доби.
- Завершальну обробку від кліща проводять у жовтні-листопаді за відсутності розплоду в гніздах 2-3 рази з інтервалом 7-10 днів. Зазвичай це препарати на основі амітразу або це 3%- на щавлева кислота.
- Профілактику нозематозу обов'язково проводять восени, згодовуючи бджолам разом з цукровим сиропом препарат КАС-82 (30% лікувального корму від загальної кількості кормів, що згодовують бджолам на зиму), який легко готувати у домашніх умовах із бруньок сосни та полину гіркого. Можна замінити препарат КАС витяжкою з бруньок сосни, бруньок тополі чорної, бруньок берези, деревію, полину гіркого (1-2%). Весною протинозематозний оздоровчий прийом охоплює згодовування зазначених витяжок, але в невеликих дозах (0,3-1 л на сім'ю).
- Необхідно пам’ятати, що вчасне згодовування цукрового сиропу (не пізніше 10-15 вересня) дасть змогу не зношувати бджолині сім'ї, що йдуть в зиму. Заміна природного корму на цукровий сироп не повинна бути повною, бажано, щоб мед становив 50% від загальної кількості корму, що потрібен для зимівлі бджіл.
Забезпечте здоров'я своїх бджіл з нашими надійними препаратами для профілактики хворіб. Відкрийте для себе найкращі рішення на нашому сайті "Гарбузового Вулика"!
О. Є. Галатюк, д-р вет.наук,
Т. М. Єфіменко, канд. біол. Наук,
ННЦ «Інститут бджільництва ім. П. І. Прокоповича»