Мед чи цукор?

Усі ми вважаємо, що багато чого знаємо про головні підсолоджувачі нашого життя – мед і цукор. Однак дедалі частіше робимо свій вибір на користь цукру, який отримав широке поширення лише у ХVIII столітті, тоді як мед відомий людині кілька тисячоліть.

Невелика цитата з «Вікіпедії» дає нам таке визначення термінів: «Мед бджолиний - продукт, що являє собою частково переварений в зобі медоносної бджоли нектар. Мед містить 13-22% води, 75-80% вуглеводів (глюкоза, фруктоза, сахароза), вітаміни В1, В2, В6, Е, К, С, провітамін А-каротин, фолієву кислоту», «цукор - побутова назва сахарози. Тростинний і буряковий цукор (цукровий пісок, рафінад) є важливим харчовим продуктом. Звичайний цукор (сахароза) належить до вуглеводів, які вважаються цінними поживними речовинами, що забезпечують організм необхідною енергією. Крохмаль також належить до вуглеводів, але засвоєння його організмом відбувається відносно повільно. Сахароза швидше розщеплюється у травному тракті на глюкозу і фруктозу, які потім надходять до кровообігу».

На перший погляд, звичайні формулювання звичайних продуктів, однак відразу звертає увагу багатша вітамінами структура меду. Читаємо далі і розуміємо, що технологія виробництва цукру, описана крок за кроком, змушує задуматися над простим запитанням: якщо в природі вже є солодка речовина, навіщо створювати інше? Бізнес на людському здоров'ї? Інакше як зрозуміти вкладення значних коштів у виробництво і переробку цукрових буряків, щоб у результаті отримати продукт, який, відверто кажучи, шкодить людському організму.

Цукор - одна з причин руйнування зубів. У літньому віці надмірне споживання цукру сприяє порушенню жирового обміну, призводить до збільшення концентрації холестерину і цукру в крові, вносить дезорганізацію у функції клітин. Збільшення концентрації цукру в крові, змінюючи проникність стінок артерій, створює сприятливі умови для відкладення в ній ліпідів і підвищує склеювання тромбоцитів. Цукор створює додаткове навантаження на печінку ії може призвести до її жирового переродження. Цукор сприяє відкладенню жирів та створює сприятливі умови для розвитку патогенних мікроорганізмів у кишечнику, утруднюючи вироблення органами ШКТ молочної кислоти, що має бактеріостатичні властивості. Насправді ми споживаємо значну кількість «невидимого» цукру, який наявний у багатьох продуктах і напоях, які вживаємо. Висновок такий: здоров'я людини цукор явно не поліпшує.

Микола Романченко

професор, м, Харків

Журнал «Український Пасічник» №11 2015 рік