Чи можна додавати мед у гарячий чай?

Не лише у пасічників виникає багато запитань з приводу нагрівання меду. Чи можна нагрівати мед і яка від цього користь чи шкода? З часом кожен стикається із такою дилемою, але буває, що інколи необхідно розігріти мед, щоб він став рідким. Не всі знають, як це зробити. Від нагрівання меду вище допустимих температур цей продукт втрачає свої корисні властивості. Максимально можна нагріти мед до 40°С, щоб він не втрачав первинну корисність. За температури 60°С він починає втрачати всі свої властивості.

Найкраще розігрівати мед (невеликі об’єми) методом водяної бані. Для розігріву великих кількостей є спеціальні декристалізатори. Думаю, що пасічники про це знають.

Цілющі властивості нагрітого меду. Вважають, що від нагрівання мед втрачає всі цілющі властивості і що особливої користі такий мед не дає. Однак це далеко не так. Усі хімічні елементи меду, які входять до складу ферментів та вітамінів, є однаково важливими як для бджіл, так і для людей. Від тривалого нагрівання ці сполуки руйнуються, виділяючи рухомі іони металів, котрі активують в організмі людини дію багатьох біологічних каталізаторів. Якщо вживати нагрітий мед, то іони калію, натрію, міді, цинку, магнію, марганцю, заліза та інших елементів вступають в організмі людини у реакції, які забезпечують нормальну діяльність клітин, а також входять до складу ферментів, які регулюють різні хімічні реакції.

Протягом століть розроблялися методи лікування хворих гарячим медом. Ще Авіценна у випадках болі в спині рекомендував пити відварений чорний нут з аїром, медом і вершковим маслом. Для посилення потенції він рекомендував приймати перед сном ложку відвару (суміш соку цибулі з медом - 1 : 1, виварену до густини меду) з гарячою водою. Інший лікар Амірдовлат Амасіаці пропонував хворим на ангіну полоскати горло відваром меду із соком зеленої шкірки волоського горіха або ж з відваром полину. Відвар полину з медом допомагає при захворюваннях печінки, шлунка, при жовтусі, допомагає при коліках та різних хворобах сечовивідних шляхів, виводить каміння із сечею.

Відвар татарника з медом і полином пили, щоб позбутися лишаїв. Варений мед вважають цілющим у лікуванні свіжих виразок та укусів звірів. Його використовують як протиотруту в час опіумного отруєння організму.

У часи Княжої Русі у цілющих напоях завжди був нагрітий мед. Тепер нагрітий мед із соком подорожника рекомендують від гастриту то ракового захворювання шлунка, із соком цибулі - від бронхіальної астми, із звіробоєм - від туберкульозу, з калиною - від кашлю.

Отже, цілющий потенціал меду від нагрівання не зникає. Отож сміливо вживайте медові напої, випічку, медові торти, насолоджуйтесь гарячим липовим чаєм з медом і будьте здорові!

Тепер про «страшилку» для дорослих. Мова піде про оксиметилфурфурол (ОМФ), або гідроксиметилфурфурол (ГМФ). Це є забруднююча речовино, яка утворюється в результаті тривалого зберігання чи від високотемпературного обробітку харчових продуктів і є продуктом хімічного розпаду цукрів. Утворюється при нагріванні вуглеводневих сполук у кислому середовищі. Головно у меді джерелом оксиметилфурфуролу є фруктоза, тому що вона розкладається за нижчої температури, ніж глюкоза.

Теоретично вміст ОМФ у свіжому меду близький до нуля, якщо бджіл не підгодовували продуктами з вмістом цієї речовини.

Професор І. П. Чепурний підтвердив, що в період зберігання розведеного в допустимих дозах меду до оксиметилфурфурол, який нагромадився під час нагріву, руйнується, вміст його стабілізується на рівні, який регулюється ферментами. У випадку тривалого зберігання меду ферменти «старіють», це приводить до нагромадження ОМФ. Якщо у свіжого меду ОМФ 1-5 мг/кг, то після 5 років зберігання його вміст може бути до 200 мг/кг. Зниження температури, зберігання меду знижує темпи нагромадження ОМФ. В стандарті ЄС вміст ОМФ у меду не повинен перевищувати 40 мг/кг, але якщо мед одержаний із країн з гарячим кліматом, то допускається вміст удвічі вищий. Німецькі вчені Вернер та Катарина фон дер Охе довели, що нагрівання меду протягом 24 годин до 40°С не спричиняє суттєвого збільшення вмісту ОМФ, як і нагрівання до 50°С упродовж 6 годин. Більша тривалість нагрівання і температура зумовлюють помітні зміни.

Для чого визначають у меду ОМФ. Вміст ОМФ визначають для того, щоб виявити, чи були порушення технологічного режиму під час переробки, фасування та зберігання меду, його вік та щоб виявити фальсифікацію. Однак є й інша думка - наявність ОМФ в меду безпечна для людини. Як аргумент - інформація Інституту досліджень меду в м. Бремен (Німеччина): «В кондитерських виробах і варенні міститься оксиметилфурфурол у кількостях значно вищих від норм, які визначені для меду. До сьогодні від цього не виявлено якоїсь шкоди для організму людини».

Насправді, напевно, ніхто спеціально не вивчав впливу ОМФ на організм людини, 3 медицини відомо, що дуже малі дози цієї речовини можуть впливати на хід біологічних процесів у живих організмах. Багато харчових продуктів фарбують паленим цукром (коньяк, бренді, кока-кола, пепсі-кола та інші напої), її у них міститься багато ОМФ. Зокрема, у коньяку вміст ГМФ становить до 160 мг/л. Держстандарт допускає вміст ОМФ у меду на рівні 25 мг/кг, а вміст його у газованій воді - 300 - 350 мг/кг, смаженій каві - до 2000 мг/кг. Але і в таких концентраціях ОМФ є безпечним для людини. Ця речовина міститься у всіх джемах, компотах, випічках, ряжанці, пиві тощо, а в розчинній каві її вміст просто «зашкалює». Якщо у вас навіть мед закипить, то концентрація ОМФ все ж буде безпечною. Те, що ОМФ може спричиняти ракові захворювання, ще не є доведено. Отже, нагрівання і навіть кип'ятіння меду є абсолютно безпечним для організму. А от чи буде корисним?

Нагрівання меду до 40°С протягом тривалого часу руйнує частину ферментів, але продукт одержує нові корисні властивості. Є й позитивні моменти - за температури 120°С оксиметилфурфурол руйнується. Нагрітий до такої температури мед використовують у кондитерській промисловості.

Якщо ви бажаєте покласти мед у каву або чай, то сміло можете це зробити (все ж окріп не п'єте). За короткий час у склянці нічого з медом не відбудеться. Якщо за рецептом приготування продукту необхідно нагрівати мед, то можете це не боячись робити. Цілющі властивості не збережуться, але смакові - залишаться. Все життя люди їдять хліб, печуть і варять страви з медом, завжди оксиметилфурфурол був наявний у їжі. Їжте мед на здоров'я у будь-якому вигляді.

Іван Осипович, лікар-апітерапевт

Переклад Зіновія Твердохліба

Журнал «Український Пасічник» №7 2016 рік