Жовтень - листопад

Цьогоріч перша половина жовтня буде теплішою від другої половини вересня, що сприятиме завершенню пасічниками підготовчих робіт до зимівлі бджіл. Слід пам'ятати, що найважливішими умовами для успішної перезимівлі бджолосімей є їхня якість, достатній запас корму, правильне складання гнізда, його розмір, утеплення та вентиляція вулика.

Якісний стан сімей. У другій половині жовтня ми повинні мати у вуликах сильні (як для зимівлі) сім'ї, без розплоду, у складі яких вже немає бджіл, що переробляли сироп, а головне наявні з нагуляним жировим тілом бджоли, здатні прожити у важких зимових умовах і вигодувати навесні молоду заміну для себе. Найбільш виснажливою роботою для бджіл є збирання нектару та вигодовування розплоду. Ці роботи наприкінці жовтня-у листопаді є небажаними, адже ослаблюють сім'ї і, як було минулого року, зумовлюють великі втрати бджіл, що готувались йти в зиму. Вплив віку бджіл, які утворюють клуб, на їхню перезимівлю є значним. Зокрема, із бджіл, які народились в останні дні липня, можуть вижити до весни лише 35%, а з тих, що вийшли наприкінці серпня, - 90%. Слід взяти до уваги, що у час нарощування сили у сім'ях повинен бути достатній запас білкового корму. Пилок має бути з різних трав, щоб забезпечити амінокислотний склад корму для повноцінного розвитку організму бджоли. Не будуть повноцінно здорові бджоли, коли у серпні-жовтні пасіки стоять лише на площах соняшника чи інших технічних культур. Для поповнення вуглеводневих запасів, як виняток, можна провести підгодівлю бджіл водно-цукровим розчином у співвідношенні 2:3. Продовження відкладання яєць маткою на завершенні вересня ослаблює здатність сімей до перезимівлі. У третій декаді жовтня у вуликах вже не повинно бути годівниць, щоб не зношувались бджоли від годівлі сиропом.

Забезпечте своїх бджіл якісними годівницями для корму, доступними на нашому сайті "Гарбузового Вулика"!

Краще доповнити (де необхідно) корми повномедними запасними щільниками. Пізно загодовані сім'ї не можуть ефективно переробляти сироп, адже холодні ночі зумовлюють кволість бджіл на крайніх щільниках і повільне скупчення їх у рихлий клуб, який розширюється на кілька годин у сонячний день (після прогрівання вулика). Запізня годівля може спонукати маток до відкладання яєць, а бджоли, що з них вийдуть, все одно приречені взимку на загибель. Після холодних дощових останніх днів вересня у цьому році можливе потепління у першій половині жовтня до 20%, молоді матки також можуть відновити відкладання яєць. Тому важливо після цього оглянути бджіл, зокрема сильні сім'ї.

У сильних сім'ях із кормом залишаємо наприкінці жовтня 8-9 обсиджених бджолами щільників (Дадана), а якщо бджіл поменшало, то забираємо із гнізд вільні маломедні щільники. У першій половині жовтня завершуємо видаляти з вуликів бічне і верхнє утеплення (після виходу розплоду), щоб матки припинили небажане відкладання яєць, формувався в холодні ночі клуб і бджоли менше вилітали назовні, що зменшить їх втрати.

Повторне укладання гнізд та перевірка кормових запасів. Про формування гнізда бджіл на зиму детально подано інформацію на сторінках 21-23 з «УП» № 9 за 2016 р. Зупинюся на пізнішому укладанні гнізд. Попередньо гнізда були скорочені і світлі щільники видалені, а щільники із залишками розплоду вставлені всередину гнізда (або на краю, залежно від вулика і способу зимівлі). Тепер, після виходу розплоду, у гнізді можуть бути щільники, в яких мало меду, тому їх необхідно видалити. А сильнішим сім'ям (де є потреба) маємо додати щільники із запасом не менше 1,8 кг меду. Дехто з пасічників на зимівлю забирає пергові щільники і повертає їх у гніздо навесні. Це сприяє пізнішому відкладанню яєць маткою (не у лютому, як зазвичай після теперішніх зимових потеплінь). Від правильного остаточного складання гнізда в зиму залежить комфорт зимівлі бджіл.

Запасіться підгодівлею для своїх бджіл, придбавши якісну пасту на нашому сайті за посиланням.

Утеплення, вентиляція, шкідники. З настанням низьких температур наприкінці листопада, або й пізніше, ставимо з боків гнізда бічне утеплення, але так, щоб не було впритул до бічних стінок вулика, бо може запліснявіти. За ним бажано залишати порожній простір у вулику і не заповнювати його утеплювальним матеріалом. Укладаючи гнізда, бажано, щоб гніздо розміщувалося посередині вулика, або збоку, але завжди навпроти відкритого льотка, отвір якого зменшуємо, розраховуючи 1,0-1,5 квадратного сантиметра на один обсиджений бджолами щільник. Якщо верхній льоток був трішечки відкритий, то у листопаді бажано його закрити, щоб не було протягу і втрати тепла через верхній льоток. Слід пам’ятати, що ліпше не зробити бджолам замалу вентиляцію, адже надмір у вулику вологи є причиною поганої перезимівлі бджіл ї їх осипання. Якщо у вулику бачимо підвищену вологість, то необхідно збільшити вентиляцію. Утримання гнізда в сухості запобігає втратам тепла і підтримує належний мікроклімат. Є пасічники, які практикують нарощування бджіл, накриваючи гнізда безпосередньо на щільники поліетиленовою плівкою, або ж фольгоізолом, а згодом у зимівлю лише загортають задній край укриття на кілька сантиметрів для верхньої вентиляції, яка відбувається через пористе утеплення (мох, мінеральна вата та інші матеріали). Укладання розміру гнізда відповідного до сили сім'ї, що йде в зиму, забезпечує обігрів щільників і сухість.

Забезпечте вашим бджолам комфортну і здорову зиму з утеплювачами, придбаними в "Гарбузовому Вулику"!

Для доброї зимівлі бажано, щоб бджоли якнайпізніше провели останній обліт у листопаді. Сім'ї, у яких в час останньої обробки від варроатозу був ще розплід, бажано обробити від кліща повторно у час пізнього потепління у листопаді за температури не менше 10 градусів С. З настанням холодів миші шукають можливі проходи у льотки та піддашки вуликів, щоб поживитись та зробити гнізда в утепленні, тому слід перевірити решітки на льотках, щільність вуликів та періодично восени заглянути у вулики, покласти приманки із зерном, бактеріально обробленим (на випадок, якщо миша проникне у вулик, то швидко, з'ївши приманку, загине), і не допустити шкоди від них. Льотки у листопаді повинні бути прикриті від птахів і вітрів, а також прямих сонячних променів.

Щільники з медом, які були зайвими для зимівлі, слід зберегти до весни у стелажах, вживши заходів від пошкоджень мишами та міллю. Пергові щільники можна зберігати у холодильнику або ж засипати їх рясно цукровою пудрою і зберігати у стелажах.

Зенон Бортник Львівська обл.

Журнал «Український Пасічник» №10 2016 рік