Травень - Червень

Теплий квітень сприяє швидкому розквітанню кісточкових у першій половині місяця, тож бджолосім'ї раніше, ніж зазвичай, починають збирати пилок та нектар, що пришвидшить їх розвиток. Ще до травня відцвітуть сливи, вишні, черешні, а до половини травня завершають цвітіння фруктові дерева, і бджолосім’ї швидше, ніж зазвичай, наберуть сили. У травні завершиться заміна минулорічних бджіл новими. Бджоляр розширює гнізда, додаючи світлі минулорічні щільники та вощину, зважаючи на силу сімей. У час весняного медозбору бажано давати вощину зразу ж біля щільника з яйцями і відкритим розплодом у сильні сім'ї поміж розплідні. Відбудова та заміна щільників забезпечує кращий санітарний стан у гнізді та попереджує роїння бджіл.

Коли бджоляр готує пасіку до раннього медозбору, наприклад з ріпаку, або ж до реалізації ранніх пакетів, то доцільно підгодовувати бджіл білковим і вуглеводневим кормом. Сироп готують у співвідношенні 1 : 1 і згодовують малими дозами по 0,5-0,8 л через 3-4 дні. До першої декади травня бажано згодувати на сім'ю по 3-4 літри сиропу.

Шукаєте якісний інвертований сироп для своїх бджіл? Найкращий вибір на нашому сайті "Гарбузового Вулика"!

За наявності у гнізді перги та розкриття вилкою на крайніх щільниках закритого меду, здорові сім'ї швидко набирають силу. За 10 днів до масового зацвітання медодайної культури, з якої буде товарний мед , підгодівлю бджіл необхідно припинити. Якщо сім'ї якісно були проліковані від варроатозу восени, то навесні немає потреби їх обробляти, щоб не сповільнювати розвитку та не забруднювати бджолопродукти. Можна вирівнювати силу сімей, підсилюючи слабших розплодом (врахувавши, чи зможуть «слабухи» його обігріти), а найпростіше - поміняти сильну і слабку сім'ї місцями під час доброго медозбору, переставивши вулики. Пасічники повинні брати до уваги, що навесні сади та польові культури «щедро» обробляються хімікатами, це призводить до значних втрат бджіл. Найбільше травневих втрат ми зазнаємо в час обробітку ріпаку, тоді сотні сімей гинуть через порушення правил його обробітку. Не можна тримати у гнізді ріпаковий мед надто довго, а необхідно відкачати його із початком закривання у щільниках, щоб не допустити його загущення у щільниках. 3 початку травня можемо готувати сім'ї, призначені для творення відводків та реалізації бджолопакетів. Наприкінці першої декади червня може бути найкращий період для заміни маток.

У червні бджолосім'ї досягають найвищого розвитку і мають максимум різновікового розплоду. В останні дні травня зацвіте акація і в південних та центральних областях дасть упродовж тижня найцінніший товарний мед. До цього сім’ї повинні вже бути готові із запасом вільних щільників, не можна у цей період турбувати їх, адже будь-яке втручання зменшує медозбір. Ефективність роботи сімей буде вищою, якщо ми забезпечимо їм найкращий розвиток і не заважатимемо використати максимально сприятливі природні умови для збору нектару. Необхідними заходами у червні будуть такі:

  • максимальне і своєчасне розширення гнізд;
  • контроль за біологічним станом сімей;
  • кочівля до медодаїв;
  • своєчасний відбір меду;
  • забезпечення максимальної вентиляції гнізд;
  • застосування протиройових заходів;
  • створення відводків.

Обсиджування бджолами крайніх щільників, зменшення льоту бджіл, викучування бджіл на льоткову дощечку сигналізує про максимальний розвиток сім'ї, а поява у гнізді мисочок і закладання маточників свідчить про початок роїння бджіл. У таких сім'ях маточники ліквідуємо, а усі щільники із закритим розплодом замінюємо на щільники з відкритим дуже молодим розплодом з інших сімей (або ж порожні). У багатокорпусних додаємо корпус для збільшення об'єму гнізда, Якщо такий захід не зупиняє ройового настрою, то робимо відводок із старою маткою та закритим розплодом, а до материнської сім'ї даємо маточник або молоду матку.

Бджолині матки можна придбати у магазині «Гарбузовий Вулик» на сайті або за адресою м.Львів, вул.Любінська 104.

У корпусних вуликах можна перенести у верхній корпус закритий розплід з маточником, відділивши корпус від основної сім'ї решіткою. Для подальшого медозбору можна їх використати як одну сильну сім’ю. Найсильнішу бджолосім’ю, яка почала роїтись, можемо також використати для виховання маток на власні потреби.

Зенон Бортник Львівська обл.

Журнал «Український Пасічник» №5 2016 рік