Листопад - грудень

У тепліші листопадові дні бджоли можуть провести обліт, що сприятиме добрій їх перезимівлі. Але не завжди листопад дарує тепло. Бувала й важка зимівля бджіл, коли сформований на початку листопада клуб бджіл боровся з холодом до п'яти місяців.

У холодні дні листопада бджоли формують розріджений клуб поблизу льотка і потребують спокою. Будь-яке турбування бджіл у цю пору ослаблює бджолосім'ї. Проте, за потреби, можна обробити сім’ї від варроатозу препаратами «Біпін», «Тактик», «Варотом» та ін.

Забезпечте здоров'я своїх бджіл з нашими надійними препаратами від вароатозу!

Ще раз перевіряємо величину отворів у льотках. Недостатня вентиляція буде шкодити бджолам у час зимівлі. В гніздах утримуватиметься підвищена вологість, бджоли змушені тоді самі вентилювати сильніше клуб будуть значно зношуватись. Але надмірна вентиляція і протяг у гнізді є шкідливими і спричиняють зайву активність бджіл, збільшення використання корму і зношення організму бджоли.

Чи добре розпочалася зимівля бджіл - це можна перевірити, послухавши їх за допомогою стетоскопа чи гумового шланга. Після легкого удару пальцем до стінки вулика бджоли повинні загудіти, а по хвилі знову притихнути до попередньої сили рівномірного шуму.

В цей період в міру відриті льотки у вуликах повинні бути забезпечені захисними пристроями або ж похилими дощечками від сонячних променів, птахів та мишей. Зокрема, дятли (коли пасіки розташовані поблизу лісів) можуть завдати чимало клопоту, роздовбуючи діри у стінках вуликів. Дятли охороняються, як корисні птахи, тому їх необхідно відлякувати чи підгодовувати подалі від пасіки.

Синиці здатні виманювати через льотки і поїдати бджіл, якщо отвори не захищені. Їх підгодівлю влаштовують у годівницях, які повинні також бути подалі від пасіки.

Більшою проблемою стає випадок, коли у вулик пробирається миша. Інколи буває, що необхідно відкривати гніздо, розсувати щільники і проганяти мишу з вулика. Проникненню мишей сприяє висота льотка більше 8 мм, наявність більших щілин між дощечками стінок (головно у старих вуликах).

Не забувайте про нашу статтю про шкідників, зокрема про мишей, яку ви знайдете за посиланням. Дізнайтеся, як впоратися з цим проблемним питанням і тримати свої вулики в безпеці.

У листопаді бажано повторно розставити полапки чи приманки з отрутою для мишей, які шукають ще корму та тепла для облаштування гнізд на зимівлю і проникають, приваблювані медово-перговим запахом до вуликів. У листопаді потрібно закласти на тривале зберігання зайві щільники захистити і їх від молі. Міль можна знищити, спалюючи сірку або ставлячи на випаровування оцтову (80%) кислоту у закритих приміщеннях, в яких зберігаються щільники.

Відкрийте широкий вибір ефективних препаратів проти воскової молі на нашому сайті.

Практикують обкурювання не цілих приміщень, а лише штабелів або корпусів вуликів зі щільниками, обмотаних щільною поліетиленовою плівкою.

У прохолодніших областях України простіше зберігати щільники у світлих місцях, провітрюваних піднавісах, підвішеними на відстані один від одного не менше 5 см. В морозну погоду під час зберігання щільникам можуть загрожувати лише миші. Темні щільники якомога швидше перетоплюємо на віск.

У листопадові дні впорядковуємо територію пасіки, вирізаємо гілля дерев, які перешкоджали льоту бджіл, насаджуємо (де необхідно) вітрозахисний живопліт із сніжноягідника, жовтої акації, бузку, годжі та інших кущів. Висаджуємо медодайні, плодові дерева у своїх населених пунктах у дозволених для цього місцях. Готуємо сонячно освітлені, затишні місця для встановлення навесні поїлок на стаціонарних пасіках.

За пониження температури до нульової можна встановити бічне утеплення. Бажано, щоб воно не торкалося дна вулика. Якщо клуб зимуватиме, вкритий плівкою чи фольгоізолом поверх щільників, то таке накриття потрібно у задній частині хоч на 1 см відкрити (загнути), щоб могла видалятись частково волога від клуба.

3 настанням грудневих морозів вулики, які зимують надворі, повинні мати утепленими бджолосім'ї, їх також бажано прослуховувати хоч раз на 10 днів, зокрема, приурочуючи це одразу до зміни погодних умов. За стабільної холодної погоди з грудня можна заносити вулики у попередньо підготовлений зимівник, де підтримується плюсова температура та 80% вологість повітря і відбувається добра вентиляція.

Акцентую, що спокій на пасіці в зимовий час є запорукою збереження сил бджолиного організму й успішного розвитку сім'ї навесні.

Зенон Бортник

Львівська обл.

Журнал «Український Пасічник» №11 2016 рік