Головатень круглоголовий (крутай): медонос, кормова культура та цінна лікарська рослина
ЗМІСТ СТАТТІ
- Вступ
- Крутай і мордовник — одне і те ж чи ні?
- Як виглядає головатень?
- Продуктивність головатеня
- Умови для посіву крутаю: клімат та ґрунт
- Коли сіяти крутай?
- Норма висіву головатеню
- Лікарські властивості крутаю
- Висновок
Вступ
Головатень круглоголовий (Echinops sphaerocephalus) або крутай (рос. мордовник) - дворічна трав'яниста рослина. Рослина дворічна, але чудово насівається і цвіте кожен рік, тому в деяких енциклопедіях помилково називається багаторічною; на одному місці без будь-якого догляду може рости до 20 років; цінна лікарська і кормова культура, медопродуктивність біля 800-1000 кг/га.
Купити насіння головатеню круглоголового можна в інтернет-магазині "Гарбузовий Вулик" з доставкою по Україні, де доступна вагова та фасована продукція.
Останнім часом головатень стали включати до нових перспективних кормових культур, отава якої швидко відростає і має підвищений вміст білка та вітаміну С.
Слід, до речі, сказати, що існує кілька видів крутаю: круглоголовий, звичайний, низький, руський, гмелина та багато інших. Латинська назва кожного з цих видів має слово Есріпор5, що в перекладі означає їжак (колючий), тому що квіти рослини дійсно нагадують їжака, але при цьому вони надзвичайно красиві. В цій статті мова піде про головатень круглоголовий.
Крутай і мордовник — одне і те ж чи ні?
Крутай і мордовник круглоголовий одна й та сама рослина. Офіційна назва - головатень круглоголовий (лат. назва – Echinops sphaerocephalus). Його ще називають будяк білий, будяк гірський, вовчі яблука, головатень, єжовник, іванова голова, їжник, крутай головатий, мнят, мняч, мордовник, пчільник, перекотиполе, перестрільник, ростопща, ростопша, твердосон, черсак.
Як виглядає головатень?
Головатень круглоголовий — трав'яниста рослина з товстим стержневим коренем і прямостоячим стеблом заввишки до 2 м. Листки перистолопастні або перистороздільні, сидячі, великі, завдовжки 10-25 см і завширшки 4-10 см, по краю колючезубчасті. Квітки зібрані в суцвіття - головку 4-6 см у діаметрі, в якій є до 100 квіток, віночок трубчастий, блідо-голубого кольору
Продуктивність головатеня
В умовах Київської області його цвітіння починається у червні і продовжується до кінця липня. Строки цвітіння можна змінити: якщо рослину в кінці травня скосити на зелений корм, то цвітіння почнеться з середини серпня і буде продовжуватися весь вересень, що дуже важливо для осіннього нарощування бджіл. Нектар виділяється протягом всього дня за будь-якої погоди. Медопродуктивність, як було вказано вище, до 1000 кг/ га, тому серед медодаїв він займає видатне місце.
Медоносні бджоли охоче відвідують квітки головатеню навіть в суху та хмарну погоду, тому що нектар у них виділяється постійно (1,8-2,0 мг цукру в нектарі однієї квітки).
Крутай круглоголовий щедро забезпечує бджіл пилком. Якщо уважно придивитись до квітки, то навіть неозброєним оком видно, як пилок білим інієм покриває всю її внутрішню частину і кожен пелюсток.
Для тих, хто шукає якісне насіння головатеню, запрошуємо завітати до магазину "Гарбузовий Вулик" у Львові, вул. Любінська, 104.
Ціниться крутай і як кормова культура. Листя прикореневої розетки м'яке і ніжне, його використовують як зелений корм. Косити можна два-три рази за літо. Худоба його охоче поїдає, особливо подрібнене. Останній укіс можна використати на силос, Для збільшення врожайності зеленої маси створюють змішані посіви з бобовими (конюшина, буркун, люцерна) або однорічними травами. Такі посіви дають більше 1000 ц зеленої маси. Підгодовування молочного стада такими кормами сприяє підвищенню жирності молока.
Умови для посіву крутаю: клімат та ґрунт
Вирощувати крутай просто, він непримхливий до грунтів. Але необхідно знати, що всі види крутаю не переносять вологих, важких грунтів.
Коли сіяти крутай?
Сіяти можна восени і навесні. Кращі строки сівби - восени, тоді він зійде і розвинеться ще до появи бур'янів, що полегшить догляд плантації.
Норма висіву головатеню
Агротехніка вирощування головатеню полягає у весняній сівбі насіння на глибину 2-2,5 см. Норма висіву 6-8 схожих насінин на 1 м, або 10-12 кг/га. Можна розмножувати його і розсадою, яка досить добре приживається. Оскільки рослина дворічна, в перший рік життя вона дає тільки прикореневу розетку листя. Її можна висівати під покрив деяких однорічних рослин З широкорядним способом сівби.
Догляд посівів полягає у дворазовому розпушуванні міжрядь та виполюванні бур'янів. Шкідників чи хвороб не спостерігалося.
Найкращі попередники 7 озима пшениця, кукурудза та просапні. Створена таким чином плантація може слугувати 15-20 років
Лікарські властивості
Насіння головатеню застосовується при дуже серйозних захворюваннях: парезах і паралічах, плекситах, радикулітах, розсіяному склерозі, міопатії, при лікуванні наслідків променевого впливу, вад серця, після інсульту та інфаркту. Крутай поновлює еластичність і гнучкість стінок кровоносних судин. Люди, вражені паралічем, за допомогою крутаю можуть встати на ноги. Крутай сприяє відновленню рухових функцій при порушеннях як центральної, так 1 периферійної нервової системи. Фармацевти навчились виділяти з насіння дуже сильний алкалоїд - ехінопсин.
Висновок
Головатень круглоголовий або крутай— рослина, яка поєднує у собі цінність як медоносної, лікарської та кормової культури. Його висока медопродуктивність робить його надійним джерелом нектару для бджіл, навіть у несприятливих погодних умовах. У кормовому господарстві він цінується за багатий склад білків та вітамінів, забезпечуючи високу врожайність і покращуючи якість молока. Простота вирощування та невибагливість до ґрунтів дозволяють використовувати головатень у багатьох регіонах, забезпечуючи при цьому тривалий термін експлуатації посівів.
Придбати головатень круглоголовий можна в інтернет-магазині "Гарбузовий Вулик". Фізична адреса магазину: м. Львів, вул. Любінська, 104
Стаття написана з використанням інформації та матеріалів з журналів "Український Пасічник" за 1998-2014 роки