Фацелія пижмолиста

  

Загальна характеристика:

Однорічна нектароносна рослина (назва означає “пучок” – за будовою суцвіть) налічує близько 80 видів походять з Північної і Південної Америки. Фацелію вирощують як неперевершений медонос і кормову траву в усіх ґрунтово-кліматичних зонах України. Зустрічається вона і в дикому вигляді.

Медоносні властивості:

За даними Української науково-дослідної станції з 1 га посівної площі можна зібрати від 400 до 500 кг меду.

Кормові властивості:

Фацелія - ​​не тільки відмінний медонос, але і поживний корм для сільськогосподарських тварин, не поступається такому цінному корму, як викоовес. У молодому віці фацелію можна скошувати на сіно. Добре її висівати в суміші з вівсом, викою, донником - на зелений корм; з кукурудзою, соняшником - на силос. У молодому віці і при посіві в травосумішах волосків на рослинах утворюється значно менше і стебла бувають більш тонкі і ніжні, тоді худоба їх охоче поїдає. Правда, медопродуктивність її в травосумішах знижується до 40 - 50 кг з гектара, але зате вона може висіватися на великих площах. А власникові невеликої ділянки можна використовувати її як сидерат (скосити, подрібнити, закопати). Зелена маса фацелії швидко розкладається в ґрунті, збагачує її сполуками азоту і калію. Є відомості, що фацелія може пригнічувати розвиток нематод в ґрунті.

Опис  рослини та її вирощування:

Забезпечує бджолам взяток у той період, коли в природі не зацвіли ще інші медоноси та бджоли відчувають брак корму. Рослина невибаглива до грунту та догляду, але надає перевагу відкритому, доступному для сонячних променів простору. Заввишки фацелія  30-60 см. Стебло пряме розгалужене, листя пір'ясто-розсічені, квіти синюватого кольору, з тонким ароматом, зібрані по 40-100 і більше в однобоке суцвіття у вигляді завитка. Щоб забезпечити медозбір, а це до 500 кг/га, культуру потрібно висівати в кілька строків протягом квітня-червня, а можна і під зиму. Норма сівби фацелії на квадратний метр – 0,6-0,8 г (при міжряддях 45 см, якщо на насіння) і 1,0-1,2 г (при міжряддях 15-20 см), тобто 10-12 кг/га в монокультурі або половинна норма в суміші з іншими травами. Насіння фацелії закладають на глибину 1,5-3 см. Рослина холодостійка, витримує заморозки до мінус 5-6 градусів. Посухостійка, не переносить надмірного зволоження. Зазвичай насіння фацелії сходить через 8 днів після посіву, а в суху погоду – через два тижні. Рослини швидко ростуть, добре гілкуються. Уже через 30-50 днів після посіву рослини починають цвісти. Протягом 10-15 днів квітки розкриваються поступово, а потім близько місяця триває масове цвітіння.

Збір насіння:

При вирощуванні фацелії важливо не пропустити момент її збирання. Найбільше, повноцінне насіння одержують після дозрівання перших квіток. Цвіте фацелія досить тривало. Як тільки дві третини насіння на суцвітті стануть світло-коричневими, незважаючи на те, що частина квіток ще буде цвісти, необхідно посіви скосити. Для збирання обирають найбільш теплий і сонячний день. Скошують фацелію зранку у валки та дають полежати 4-5 днів, щоб вона підсохла. Потім рослину збирають і обмолочують. Насіння відразу ж очищають, інакше воно втратить схожість через зволоження та висихання. Після цього насіння вдруге підсушують та очищують. На збереження можна залишати насіння, вологість якого не перевищує 14%. 

Мед та пилок:

Мед, зібраний з полів фацелії, світло-зеленого або білого кольору (в деяких джерелах вказується блакитний колір) з ніжним запахом і тонким смаком. Пилку з 1 га фацелії можна отримати до 20-30 кг. Вміст білка в пилку квіток фацелії становить 29,5%. При пізньому сівбі квітуча фацелія більше виділяє пилку, ніж нектару, а тому  на медозборі з цієї культури бджоли можуть заготовити на зиму багато перги.

Сорти:

У Державний реєстр сортів рослин, придатних для Поширення в Україні, занесено в 1995 році один сорт фацелії:

Аліна. Його створив у Філіалі інституту бджільництва ім. П. І. Прокоповича УААН.

Ознака сорту: кущ розлогий; листки складноперисті, дрібнопосічені, зелені без воскового нальоту; квітки дрібні, Рожево-блакитного кольору; насіння – овальні, темно-коричневі; маса 1000 зернин – 1,8 г; висота рослин – 76 см; вегетаційній період – 114 днів. Середня врожайність зеленої маси – 200 ц/га, насіння – 5,4 ц/га; Нектарна продуктивність – 268 кг/га; пилкова продуктивність – 281 кг/га. Шкідників та хвороб НЕ помічено. Рекомендовано використовувати в зонах Полісся та Лісостепу.