Вересень - Жовтень

У вересні завершуються інтенсивні роботи на пасіках. Бджоли зазнають значного впливу денних і нічних коливань температур, тому пасічники повинні утримувати гнізда бджіл відповідно до їхньої сили. Пасічники подбали про нарощування бджіл попередньою підгодівлею і у вересні у вуликах є достатньо молодих бджіл, які повинні успішно перезимувати і працювати на ранніх медозборах наступного року. У наступному сезоні бджоли віддячать тому, хто вчасно їх забезпечив необхідною кількістю якісного корму.

У теплі вересневі дні бажано провести контрольний огляд бджолосімей, щоб з'ясувати наявність запасів у вуликах та потребу у дальшій підгодівлі. Необхідно забрати з гнізд осушені свіжовибудувані щільники світлого кольору, адже бджоли заносять у них дуже мало корму, і вони ділитимуть гніздо навпіл. Унаслідок рівномірної підгодівлі усіх бджолосімей у час наступного їх перегляду можна виявити, що окремі сім'ї мають значно менше кормових запасів. Причиною цього могла бути більша кількість у цих сім’ях розплоду або ж тихі, тривалі нападки бджіл. Також менше корму може бути у сім'ях, де в зиму йдуть молоді матки, які довго не припиняють відкладати яйця, використовуючи більше корму для розплоду. Пасічники зменшують льоткові отвори, а верхні прикривають майже повністю, щоб не зумовлювати нападок комах.

У більшості холодніших областей України в середньому на щільнику, який йде у зиму, в гнізді повинно бути 2,0 - 2,5 кг корму за умов зимівлі надворі і на 30% менше за умов зимівлі у зимівнику. Найліпше залишати у зиму щільники з закритим квітковим якісним медом. Слід пам'ятати, що в серпні- вересні в окремих районах бджоли збирають багато падевого меду, який повинен бути навіть у вересні повністю відкачаний з вулика і замінений якісним кормом. Якщо є потреба поповнити корм, то згодовують у вересні сироп густіший (цукор : вода = 3 : 2). Бажано завершити доповнювальну підгодівлю бджіл у другій половині вересня. Найкраще поповнювати нестачу корму завдяки повномедним щільникам, не обсидженим бджолами в інших сім'ях. Стан обсидження бджолами щільників ліпше виявляти після завершення підгодівлі бджіл у другій половині вересня, коли загине літня, спрацьована на переробленні корму генерація бджіл.

3 часу останньої підгодівлі бджіл у другій половині вересня ще до двох тижнів бджоли переробляють цукровий сироп і закривають його у щільниках. Після цього терміну, щоб переконатися, що пасічник не «перегодував» бджіл на зимівлю, не обов'язково переглядати усі щільники, повністю розбираючи гніздо. Достатньо заглянути на передостанні щільники у вулику. Якщо складене гніздо зимуватиме на холодний занос, то внутрішній бік передостаннього щільника повинен бути заповнений медом на три чверті, а за формування гнізда на теплий занос найбільш віддалений від льотка щільник повинен бути заповнений з внутрішнього боку повністю.

Дбайте про здоров'я своїх бджіл з найкращою підгодівлею від "Гарбузового Вулика". На нашому сайті ви знайдете високоякісні пасти та сиропи для підгодівлі бджіл за найвигіднішими цінами!

Відводок для зимівлі у вуликах-лежаках ліпше формувати біля перегородки основної сім'ї. Відразу за перегородкою встановлюють повномедні щільники, адже відводок сформує клуб ближче до теплої перегородки. У багатокорпусних вуликах сильна сім'я охоплює у серпні два корпуси, тому запаси корму формують у другому корпусі, а внизу у серпні-вересні нарощують розплід. Оцінку наявності кормових запасів зазвичай проводять у час звуження гнізд і видалення годівниць із вуликів. Терміни підгодівлі бджіл, перегляду гнізд відрізняються у різних областях України, тому завжди потрібно орієнтуватися на стан довкілля та кліматичні умови.

Після виходу останнього розплоду, за потреби, необхідно ще раз обробити бджіл від кліщів Варроа. За відсутності розплоду маємо можливість знищити самок кліща, які жирують на тілах бджіл.

Захистіть ваших бджіл від кліща Варроа з нашими ефективними препаратами від вароатозу!

У жовтні гніздові щільники повинні бути заповнені кормом, але не слід забувати про центральну частину гнізда, де у нижній частині щільників (навпроти льотка) повинен бути незаповнений кормом простір - ложе для формування клуба бджіл. В окремих сім’ях із молодими матками може бути ще 1-2 щільники розплоду, що є зовсім небажаним і може бути спричинене надмірним утепленням гнізда. У цей період бажано не утеплювати, а охолоджувати гніздо, знімаючи іноді й верхнє утеплення. Адже у першій половині жовтня буває тиждень досить теплої погоди, що спонукає бджіл вилітати у пошуках останнього, хоча й мізерного взятку нектару та пилку. Це збуджує молодих маток до відкладання яєць. Виховання розплоду у жовтні зменшує запаси кормів і виснажує бджіл-годувальниць, а бджоли, які вийдуть, мають мало шансів на перезимівлю.

Бджолосім’ї, які недостатньо оброблені від кліщів Варроа, можна ще раз обробити у жовтневий безрозплідний період димовими препаратами (за температури надворі не менше 12 градусів С чи іншими контактними препаратами відповідно до інструкцій їх використання (Увага! Не залишайте отруйні смужки у вулику довше від зазначеного в інструкції терміну і не викидайте їх на пасіці, а спалюйте у високотемпературних печах, зважаючи на високу їх токсичність).

Після настання холодної погоди у другій половині жовтня можна встановити величину льоткових отворів, яка буде такою і взимку. Для доброї вентиляції достатньо на кожен обсиджений бджолами щільник залишити відкритим льоток по 1 см. Якщо гніздові щільники у вулику розташовані на теплий занос, то в розрахунку на один щільник залишаємо по 1,5 см відкритого просвіту льотка.

Наприкінці жовтня, з настанням холодів, необхідно подбати про захист льотків від мишей, які з полів та садів полюбляють перебиратися на зимівлю у вулики. У цей період вибраковуємо щільники, які будуть перетоплені на віск, укладаємо на зберігання світлі, недобудовані щільники. Пергові щільники можна зберегти для дальшого використання бджолами до весни, підвісивши у холодному, сухому, провітрюваному приміщенні, але попередньо необхідно обприскати їх водою і обсипати цукровою пудрою. Світлі осушені щільники менше пошкоджуються шкідниками і не потребують особливого захисту від них. Достатньо розмістити їх ширше - по 6-8 у корпусах, які складені в прохолодному приміщенні на зберігання. Якщо у пасіці були ознаки нозематозу, то перед укладанням на зберігання такі щільники потрібно скропити розчином молочної або ж оцтової кислоти. Вчасно і якісно проведені осінні роботи забезпечать успішну перезимівлю бджіл.

Слід зауважити, що у природі є оптимальні терміни, в які найкраще здійснювати осінню підгодівлю бджіл. Дослідами доведено, що найкраще зимують і найдовше живуть бджоли, які народжуються з 8-10 серпня по 14-16 вересня. Тому важливо, щоб пасічник з створив оптимальні умови для максимального, як на цей період, відкладання яєць маткою з 20 липня по 25 серпня. А це означає, що стимулювальну підгодівлю у тих краях, де нема вже взятку, необхідно було розпочати ще до 20 липня і не припиняти її до кінця серпня, створюючи умови помірного надходження нектару. Наприкінці серпня бажано припинити відкладання яєць маткою. Для цього даємо впродовж кількох днів більші порції корму (загодівля на зиму), щоб бджоли заповнили вільні чарунки і матка не мала місця для відкладання яєць.

Наведені терміни годівлі бджіл та перегляду і укладання гнізд можуть відрізнятися в різних областях України і не беруть до уваги пасік, які перебувають на пізніх медозборах. 3 огляду на це в конкретних умовах кожного району необхідно орієнтуватися на стан кормової бази довкілля та кліматичні умови.

Зенон Бортник Львівська обл.

Журнал «Український Пасічник» №9 2016 рік