Phone

+38 (098) 711-81-12

+38 (050) 810-32-57

 
 

ШКОЛА ПАСІЧНИКА

Календар пасічника:
 

Пасіка в липні

Липень – найжаркіший період на пасіці. Якщо вона як слід підготована до медозбору, бджолам достатньо 4-5 сприятливих днів, аби забезпечити пасіку товарним медом та зробити повноцінний зимовий запас. Завдання пасічника в цей час – отримати якомога більше меду. Щоденний взяток бджіл може сягати 5-8 кг, а деколи і вдвічі більше. Швидко зібрати велику кількість меду можуть лише сильні сім’ї, які займають двокорпусні вулики або лежаки на 20-24 рамки, або ж по 4 корпуси в багатокорпусних вуликах. Важливо, щоб перед початком взятку бджоли не були в ройовому стані.  

Деякі сім’ї в цей час вирощують по 5 і більше повних рамок розплоду, витрачаючи на це до 25-35 кг меду. Крім того, вони втрачають на цей процес багато часу, отже втрати меду стануть ще більшими. Тож, на період головного взятку потрібно звільнити бджіл-годувальниць від вирощування розплоду та переключити їх на роботу в полі. Аби обмежити яйцекладку матки, перед початком медозбору старих маток замінюють молодими або ізолюють їх на обмеженій кількості стільників.

Розміщувати стільники потрібно наступним чином: у найвіддаленіших місцях вулика – відбудовані білі стільники, далі – коричневі та світло-коричневі, які вже частково заповнені пергою для зими, поруч з ними – рамки зі зрілим печатним розплодом, які заповнюватимуться медом у міру виходу з розплоду, а потім – рамки з менш зрілим розплодом різного віку. З настанням головного взятку стільники з відкритим розплодом та відбудовані заново переставляють в нижні корпуси, оскільки бджоли в першу чергу відкладають мед на верхніх рамках.

Крім головних завдань по догляду за бджолами, не варто забувати про липневу спеку, яка значно знижує працездатність бджіл. Тому, аби запобігти цьому, вулики затемнюють від прямих сонячних променів та тримають льотки повністю відкритими.

Під час головного взятку всі льотки відкривають на повну ширину. Як тільки взяток закінчується – закривають всі, крім головного.

Якщо під час підготовки сімей до медозбору виявляються закладені маточники, то їх видаляють, але в разі наявності поганої або ж старої матки, один маточник залишають, а матку забирають. За період взятку молода матка вийде і почне червити та до зими поповнить склад сімей молодими бджолами.

Якщо на пасіці небагато сімей, то рамки краще відбирати в другій половині дня, щоб менше переривати роботу бджіл. Замість вилучених рамок одразу ж потрібно ставити запасні. Коли половина меду в рамці вже є запечатаною, можна вважати його зрілим. Якщо мед в рамках вже охолонув та погано відкачується – прогрійте рамки в приміщенні з температурою +30-35 °С.

Після відкачки мед відстоюється впродовж 3-4 днів (за цей час всі домішки в ньому спливуть наверх). Верхній шар з домішками знімається, та мед набуває потрібної якості та вигляду.

По закінченню медозбору рамки потрібно просушити і повернути у вулики. Поблизу льотка розміщуються рамки з розплодом та відбудованими стільниками, далі – стільники з трутневими чарунками та запечатаним розплодом, і, якнайдалі від льотка – рамки з незапечатаним розплодом.

На зиму необхідно заготовити не менш, ніж по 6 рамок меду на кожен двокорпусний вулик або лежак та по цілому корпусу – в багатокорпусних. Крім того, на кожну сім’ю має приходитись не менше двох рамок з пергою, залитою медом та запечатаною. Відкачувати мед із гнізд не варто, поки кормові запаси не досягнуть норми.

При утриманні бджіл в 12-рамкових вуликах беруть з гнізда  3 рамки – одну зі зрілим розплодом і дві з медом, а замість них в середину гнізда ставлять поряд 3 рамки з штучною вощиною. Аби матка не могла перейти в надставку, над рамками кладуть розділову решітку. На вулик ставляться одразу дві надставки, рамки в яких розташовані наступним чином: 4 рамки по краях; рамка з розплодом, рамка з сушшю та дві рамки з вощиною – в центрі. З заповнених гніздових рамок мед не відкачують, а зберігають їх як кормові, а замість них лишають суш або вощину.

Двокорпусне утримання сімей проходить практично так само, як і в 12-рамкових вуликах, але в другому корпусі ставляться тільки гніздові рамки. Коли ці рамки заповнюються – мед з них або відкачується, або лишається на корм.

В лежаках перед взятком забирають з гнізда 4-5 рамок з медом, а замість них ставлять рамки з вощиною в середину гнізда підряд. Під час взятку мед береться безпосередньо з гнізда.

expand_less