ШКОЛА ПАСІЧНИКА

Календар пасічника:
 

Вересень на пасіці

Вересень на пасіці – кінцевий період підготовки бджіл до зимівлі. Поки стоїть тепла погода, треба встигнути зробити осінню ревізію сімей: перевірити наявність матки, кількість розплоду та корму. У вересні гнізда скорочують та надійніше утеплюють, ставлять льотки.

Під час ревізії враховують кількість розплоду, меду та перги. Маломедні та недобудовані рамки забирають, а простір між рамками скорочують до 8-9 мм. На дно вулика кладуть поліетиленову плівку, аби навесні легко можна було видалити підмор та вуликове сміття з гнізда. Не варто забувати, що в цю пору медозбір вже закінчився, але бджоли ще активні, тому варто стежити, аби не виникало бджолине злодійство.

У вересні припиняється підкормка бджіл та перевіряється кількість зимових запасів корму. В цей час майже всі старі бджоли замінюються молодими, виведеними в серпні або на початку вересня.

Щодо медових запасів, то бджоли складають їх таким чином, щоб було зручно користуватися зимою, а саме ближче до задніх та бокових стінок вулика. В центрі гнізда стільники частково звільнені від меду, саме на них бджоли розміщуються восени. Задля зменшення споживання корму та накопичення калових мас в кишківнику пасічник має залишити в гнізді на зиму ті рамки, на яких зібралися бджоли восени, поповнивши в разі необхідності кормові запаси.

Після 10-15 вересня матка має припинити яйцекладку, якщо цього не відбувається, варто з утеплення лишити тільки холстик та посилити вентиляцію (до утворення зимового клубу в нижній частині гнізда).

Зважаючи на силу сім’ї, гніздо на зиму треба комплектувати так, щоб бджоли могли організувати клуб з мінімальними енергетичними витратами, що в свою чергу вбереже їх від втрат та зменшить споживання корму.

Не можна лишати на зиму багато незапечатаного меду, він може закиснути та стати причиною загибелі бджіл. Крім того, не можна ставити всередину гнізда рамку з пергою. Вона не містить достатньої кількості меду, тому бджоли швидко з’їдять його і будуть переміщуватись на інші рамки. При цьому клуб може роздвоїтись, тобто одна частина бджіл може направитись вправо, а інша – вліво від первісного місця, або ж просто всі бджоли направляються в ту сторону, де мало меду. В таких  випадках не уникнути загибелі. Тому рамки з пергою потрібно ставити з боків гнізда, другими від краю.

Відправляючи бджіл зимувати, необхідно брати до уваги місцевість, в якій знаходиться пасіка, наприклад, в скупченнях медоносів, мед з яких швидко кристалізується, або там, де є велика ймовірність збору падевого меду, зазвичай частина запасів меду, залишеного для підгодівлі заміняється цукром.