ШКОЛА ПАСІЧНИКА

Календар пасічника:
 

Грудень на пасіці

Грудень – початок зими та продовження холодів для бджіл. Поки морози ще не дуже сильні і за умов правильної підготовки пасічником сімей до зимівлі, бджоли споживають лише 0,5-1,2 кг меду впродовж грудня.   

Для такої економії вони тримаються в клубі, який «вибудовується» не хаотично, а в точному порядку та пропорціях: зовнішню частину складають бджоли, які щільно притискаються одна до одної, утворюючи своєрідну кірку, а у внутрішній частині (ядрі) перебуває невелика кількість бджіл, які піклуються про матку, що також знаходиться там. Температура кірки, залежно від протікання зимівлі, переважно зовсім невисока – приблизно 10 С, а поступово переходячи в ядро, вона піднімається від 20-22 С аж до 30-31 С (в самому центрі клубу).

Всі роботи в зимівниках варто проводити без зайвого шуму та при червоному світлі, аби не турбувати бджіл. Облаштування приміщення – основне завдання зими. В зимівнику варто розставити мишоловки та розкидати отруйні приманки. В холодних зимівниках – прочистити у вуликах льотки від підмору, сміття та інію; відвологлі утеплювачі замінити на сухі. Щодо догляду за бджолами на волі, тут потрібно нарощувати товщину снігу над вуликами та навколо них. Ще до випадіння снігу вулики бажано обкласти солом’яно-очеретовими матами, горбилями, спеціальними рамами, які обтягнуті руберойдом. Це захищає вулик від вітру, створюючи повітряний прошарок навколо льотків та запобігає забиванню їх снігом.

Клуб на стільниках розміщується таким чином, щоб бджоли могли використовувати тепло, яке виробляють особини на сусідніх вуличках, тому бджоли розташовуються на пустих комірках, які обігріваються за рахунок  розміщення інших бджіл на протилежній стороні. Завдяки цьому до ¾ бджіл знаходиться на пустих ділянках стільників. Якщо бджоли не збираються в клуб як слід з утворенням корки завтовшки 6-8 см, то зимівля проходить з певними проблемами. Бджолам або замало корму, або вулик не утеплений як слід.

Коли корм закінчується, бджоли дуже повільно по черзі переходять з корки в середину клубу, зігріваються, набирають теплого корму та переміщуються назад. Іноді бджоли на деякий час лишаються в ядрі для того, щоб розпечатати стільники з медом та підготувати їх до споживання клубом.   

Найрозповсюдженіші проблеми в цей період зимівлі – погана вентиляція або надто сильне утеплення. Якщо помічаєте підвищену вологість, потрібно більше відкрити льотки та відхилити полотнину.

Потребу у воді зимою бджоли задовільняють, споживаючи мед, який під час перебування в гнізді вбирає частину водяної пари, що виділяється при диханні бджіл.

Звертайте увагу на шум, який чути від бджіл. Він не має бути голосним, регулюйте ширину відкриття льотків, рівень утеплення до тих пір, поки бджоли не заспокоються.