ШКОЛА ПАСІЧНИКА

Календар пасічника:
 

Роботи на пасіці в серпні

Серпень – дуже відповідальний період для пасічників. Не дивлячись на те, що це кінець сезону медозбору, саме від нього залежить результат зимівлі бджіл, їх подальший розвиток та наступний медозбір. Головний взяток скінчився, тому надставки та додаткові корпуси з вуликів забирають. Мед з надставок відкачують та віддають рамки бджолам на осушку. Для цього звечора ставлять магазини з рамками в сім’ю, холстик при цьому не знімають, а тільки загинають, аби бджоли могли заходити в магазини і назад. Розплід з додаткових корпусів переносять в головні, кількість льотків зменшують вдвічі. Під час знімання магазинів і других корпусів перевіряють наявність матки. Сім’ям, в яких матка відсутня, дають запасну з нуклеусу. Після скорочення гнізд матки не припиняють червлення, що позитивно впливає на зимівлю бджіл.

За період головного взятку сім’ї втрачають більше половини бджіл, тому до другої половини серпня бажано провести ревізію і визначити силу сім’ї . Бджоли вже не будуть повністю обсиджувати гніздо, отже треба залишити в ньому стільки рамок, скільки займають бджоли. В першу чергу з гнізд видаляють рамки, які не повністю відбудовані, пусті та з малим вмістом меду. Для зимівлі кращими будуть рамки з коричневими стільниками, які містять до 1,5-2 кг меду. Крім того, при збірці в гніздо ставлять всі рамки з розплодом.

Завдання пасічника в серпні – простежити, щоб сім’ї мали не менше 8-10 кг меду, оскільки в маломедних вуликах матки сіють погано. «Серпневі» бджоли зимують краще за інших, тому для нарощування сімей необхідно забезпечити бджіл медоносіями. Зимові кормові запаси перевіряють на наявність паді. При підозрі на падевий мед його відправляють в лабораторію або самостійно перевіряють за допомогою вапняної або спиртової реакції.

Крім інших запасів, в гнізді лишають рамку з пергою, ставлять діафрагму, бокове укріплення не роблять. Накривають вулик таким же чином, як і в весняну пору. Льотки скорочують до 5-6 см.

Якщо є запасні вулики для пересадки бджіл весною, то в 16-рамкових вуликах та лежаках гнізда збирають до західної стінки, якщо немає – до східної. Першу рамку, бажано заповнену медом з одної сторони, ставлять на відстані 20-25 мм від зовнішньої стінки, пустою стороною до стінки. Таким чином, можна запобігти сирості та запліснявінню стільників. Наступний крок – друга та третя повномедні рамки, потім рамки з розплодом і знову 2-3 повномедні.

Важливо розуміти, що не тільки кількість, але ще й більшою мірою якість бджіл визначає кондицію сімей, які приступають до зимівлі. Цією якістю, в першу чергу, є кількість накопиченого молодими бджолами жирового тіла. Воно буде вирішальним в енергетичних запасах бджіл, в їх здатності підтримки відповідної температури взимку і у вихованні максимального числа личинок навесні. Щоб забезпечити зимовим бджолам умови для накопичення жирового тіла, в серпні пасічники мають обов’язково забезпечити бджіл максимальною кількістю пилку для споживання та не допускати молодих бджіл до переробки сиропу і годівлі розплоду.

Для зимівлі краще підійде квітковий мед, адже паді в ньому немає.