ШКОЛА ПАСІЧНИКА

Календар пасічника:
 

Січень на пасіці

Січень – місяць спокою для бджіл. Але забезпеченню цього спокою мають сприяти як погодні умови, так і сам пасічник. Вкрай важливо в даний період слідкувати за рівнем вологи у вулику. Якщо бджоляр погано захистив вулик від потрапляння та накопичення вологи, рамки починають вкриватись пліснявою (бокові – якщо на зиму лишилось надто обширне гніздо та края рамок – якщо зимує заслабка сім’я).  

При прослуховуванні бджіл в січні варто звернути увагу на характер шуму: якщо на легке клацання по вулику сім’ї реагують дружнім шумом та швидким заспокоєнням – зимівля проходить добре; рівний вентилюючий шум або різноголосся – бджолам жарко або вони чимось стривожені; якщо постійно чути звук, схожий на шелестіння листя – сім’ям не вистачає корму.

В січні норма денного споживання корму на сім’ю складає в середньому всього близько 25 г. Та під час сильних морозів, які тримаються певний період, утворюється декілька великих бурульок, а на поверхні дна можуть утворюватися великі льодяні корки. Це стається через те, що температура поза клубом така ж, як і ззовні, і процес утворення льоду та його танення відбувається безперервно. 

Осушення вулика відбувається за рахунок роботи бджіл, ціною великої напруги і тим самим знижує їх кондицію до весіннього періоду. Аби запобігти цьому, ще в листопаді бджолярі розміщують у вуликах донні вкладки. Впродовж січня, лютого і березня їх виймають після кожної відлиги, видаляють вологу та бджіл, які осипались. Це потрібно робити швидко і тихо, аби не тривожити сім’ї.

За місяць, при розході корму 600-700 г/міс., виділяється близько 400 г води, яка має виводитись з гнізда. За умов обмеженого виносу води в гнізді стає вогко та холодно. Очікуваний результат – неспокійні бджоли починають вживати більше корму, температура в клубі підвищується. Якщо показник її переважає +30 °С – матка починає червити, хоча на дворі і січень. Головне завдання в цей час – слідкувати за інтенсивністю вентиляції у вулику, аби нічого не перешкоджало виходу вологи. Також, потрібно прочищати льотки від підмору, відхиляти кутники холстиків та відкривати льотки на повний розмір аби посилити приплив свіжого холодного повітря.

Якщо восени ви не забули прикріпити до дна вулика кілька листків білого паперу, то тепер по сміттю можна визначити, як проходить зимівля та спланувати свої подальші дії – переведення сімей на інші рамки, підгодівля тощо.

При кристалізації меду або проносі бджіл на рамки над клубом ставлять теплу талу воду. Прослуховувати, дбати, але не заважати – ось головний девіз січня.