ШКОЛА ПАСІЧНИКА

Календар пасічника:
 

Листопад на пасіці

Кожен пасічник знає, що запорука продуктивних сімей в наступному сезоні – це правильно підготовлена зимівля після попереднього. Отже, якщо хочеться смачного меду та ще й побільше, саме час потурбуватись про бджіл.

Листопад – перехідний місяць між осінню та зимою. До початку морозів бджоли ще лишаються з жовтневим утепленням, потім сім’ям, які будуть зимувати поза межами приміщення, потрібно забезпечити додаткове утеплення, аби бджоли могли з найменшими витратами зібратись в клуб. Зібрати сім’ї в зимівник потрібно до того, як впаде перший сніг.

Збираючись в клуб, бджоли сидять щільно одна до одної, утворюючи кулеподібну форму клубу, нижче медових запасів, таким чином, щоб своєю верхньою частиною захопити нижні краї запасів меду, «підігріваючи» їх собою. Дно вулика має бути утепленим, для цього можна поставити вулик на магазинну надставку або ящик, заповнені стружкою, мохом, соломою або іншим природним утепленням, але таким, яке не буде швидко вбирати вологу.

В кінці місяця під холстиком сім’ям бажано лишити 1-2 кг канді з додаванням соку часнику, алое, кобальту, ноземату, настоянки хвої та вітаміну В12. В січні-лютому, коли бджоли піднімуться в верхню частину стільників, вони почнуть брати підгодівлю. В зимівнику постійно має бути темно, вентиляційні отвори – з решітками для захисту від проникнення мишей. Не завадять на холстику та піддоні марлеві мішочки з деревним вугіллям (по 50 г в кожному, 4 шт), адже воно добре вбирає вологу та гази.

В останній осінній місяць бджоли тримаються в клубі і тільки при потепліннях до +8°C  можуть вилітати з вулика.

Великий підрамковий простір впливає на регуляцію температури та вологи в гнізді під час зимівлі. Чим більший простір, тим краща термоізоляція гнізда знизу.  При переносі вуликів в зимівник слабші сім’ї та нуклеуси рекомендується ставити на верхні стелажі, де температура повітря вища за температуру знизу.

В період з листопада до лютого бджіл бажано турбувати якомога менше та відвідувати зимівник двічі на місяць, в основному по причині різкої зміни погоди, аби зменшити або збільшити вентиляційні отвори.
Впродовж зими варто двічі або тричі прочистити льотки від мертвих бджіл, але дуже обережно.

По шуму бджіл можна визначити стан температури у вулику: загальний шум в зимівнику переважно свідчить про підвищену температуру та спрагу бджіл, в такому випадку вентиляція приміщення має бути збільшена. Якщо ж шум іде від окремих сильніших сімей, вентиляцію посилюють безпосередньо в їх вуликах. Слабкі сім’ї можуть сигналізувати про небезпеку переохолодження, тому, при перших тривожних діях з їх боку,  варто навпаки – скоротити льотки та посилити верхнє утеплення.